Kiedyś wśród monitorów królował format 4:3. Obecnie w sklepach najczęściej pojawiają się urządzenia o proporcjach 16:9 czy 16:10, ale także szerokie monitory o niestandardowych proporcjach. Które z nich sprawdzą się do pracy biurowej, a które do gamingu czy montażu filmów? Sprawdź i poznaj ciekawe modele z oferty Samsung.
Czym różnią się szerokie monitory od standardowych?
Standardowe monitory występują najczęściej w proporcjach 16:9 lub 16:10, choć niektórzy producenci korzystają wyłącznie z pierwszego formatu. Obecnie jednym z bardziej popularnych urządzeń jest monitor 3840 x 2160, czyli 4K. Szerokie monitory są dużo szersze od standardowych modeli. Nie bez powodu nazywane są ultrapanoramicznymi. Ich format to najczęściej 21:9, a w przypadku większych ekranów nawet 32:9. Bardzo często urządzenia ultrawide dla wygody użytkownika mają również zakrzywiony ekran.
Rozdzielczość monitora
To jeden z parametrów, który warto wziąć pod uwagę, niezależnie od tego, czy będziemy korzystać z niego do pracy w branży kreatywnej, czy w gamingu. Bardzo popularny jest monitor 2560 x 1440 pikseli, a także monitor 3840×2160, czyli ekrany QHD i UHD (4K). W teorii im wyższa rozdzielczość, tym więcej pikseli, a więc i wyraźniejszy obraz. W praktyce jednak należy pamiętać, że taka sama rozdzielczość na monitorach o różnych wielkościach może dawać obraz gorszej jakości. Przykładowo monitor 2K 27 cali będzie oferować lepszą jakość obrazu niż monitor 2560 x 1440 o przekątnej 32 cale. Warto też wiedzieć, że przy wyższych rozdzielczościach, np. 4K czy 5K, potrzebna będzie również wydajna karta graficzna.
Zastosowanie monitora – gdzie sprawdzą się szerokie monitory, a gdzie standardowe?
Monitor może być narzędziem pracy, ale i rozrywki. Dlatego warto wybrać urządzenie odpowiednio do jego przeznaczenia. Szerokie monitory mogą się sprawdzić w gamingu. Wybierając zwłaszcza model z zakrzywionym ekranem, który otacza Twoje pole widzenia, możesz poczuć się częścią wirtualnego świata. Odpowiednia rozdzielczość i matryca mogą zaoferować Ci świetne efekty wizualne, oferowane przez producentów nowoczesnych gier. Monitor szerokokątny może się sprawdzić również do pracy biurowej, a zwłaszcza w księgowości, gdzie będziesz mieć do czynienia z różnymi arkuszami kalkulacyjnymi z dużą liczbą kolumn czy z kilkoma aplikacjami otwartymi jednocześnie.
W wielu przypadkach jednak monitor o standardowych proporcjach może zaoferować Ci lepsze kąty widzenia. Sprawdzi się też do gier czy filmów, które nie obsługują formatu 21:9 czy 32:9 – a wciąż jest wiele takich tytułów. Również wtedy, gdy masz do czynienia z arkuszami z dużą liczbą wierszy, ciągnących się w dół, lepszą opcją może być standardowy monitor z funkcją pivot, czyli obrotu o 90 stopni.
Dodatkowe parametry, które warto wziąć pod uwagę
W przypadku monitorów gamingowych jedną z ważniejszych kwestii będzie też częstotliwość odświeżania ekranu oraz czas reakcji matrycy. Obecnie profesjonalni gracze mogą oczekiwać minimum 144 Hz oraz 1 ms. Dla dodatkowych efektów wizualnych w monitorach dla graczy stosuje się np. podświetlenie rdzenia czy zakrzywiony ekran.
Jeśli monitor wykorzystujesz do pracy biurowej, przydatne mogą być takie funkcje, jak możliwość regulacji wysokości i pochylenia czy dodatkowe funkcje ochrony oczu. Dzięki zmniejszonej emisji niebieskiego światła czy redukcji migotania ekranu możesz dłużej pracować przy monitorze w bardziej komfortowych warunkach dla swojego wzroku.
Niezależnie od tego, czy monitora używasz do gier, czy do pracy, warto wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.