Urządzenia elektroniczne towarzyszą nam na każdym kroku. Chętnie sięgamy po nie przede wszystkim w pracy, w szkole oraz na uczelni. Służą nam nie tylko do skutecznego i szybkiego wykonywania obowiązków służbowych, ale też nauki, relaksu i wypoczynku. W związku z tym wypadałoby poszerzyć wiedzę na ich temat i dowiedzieć się na czym konkretnie polegała rewolucja informacyjna. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie potrafili funkcjonować bez tego typu urządzeń. Omawiane narzędzia mają swoje mocne strony, lecz nie zapominajmy o tym, że istnieją również pewne minusy ich posiadania.
Rewolucja informacyjna – co to tak właściwie jest?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym tak właściwie jest rewolucja informacyjna. Trudno znaleźć jedną konkretną definicję tego pojęcia, ponieważ na rewolucję informacyjną składa się szereg rozmaitych procesów, mających miejsce w II połowie XX wieku. Co najważniejsze te procesy są cały czas udoskonalane i rozwijane, tak aby dostarczane nam współcześnie urządzenia były jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie. Całość opiera się w dużej mierze na podniesieniu poziomu technologizacji oraz cyfryzacji, a bardzo ważną rolę odegrał w tym wszystkim Internet.
Co konkretnie składa się na rewolucję informacyjną?
W tym miejscu dowiemy się, co konkretnie składa się na wyszczególnioną wyżej rewolucję informacyjną. Do tej grupy możemy zaliczyć przede wszystkim takie procesy, jak:
- podnoszenie poziomu technologizacji w życiu prywatnym, jak i zawodowym – dzięki temu mamy łatwiejszy dostęp do wiedzy i informacji, a wykonywanie codziennych czynności przychodzi nam z ogromną łatwością, robimy to znacznie szybciej,
- cyfryzacja zasobów wiedzy ludzkiej,
- rozwój funkcjonalności Internetu,
- wprowadzanie technologii informatycznych do wielu dziedzin z naszego życia.
Oczywiście wszystko musi być bardzo starannie przemyślane, dlatego też pieczę nad tym sprawują wykwalifikowane i kompetentne osoby ze świata informatyki, technologii informacyjnej oraz cyfryzacji.
Rewolucja informacyjna a codzienne życie – jak to wygląda w praktyce?
Rewolucja informacyjna jest obecna praktycznie na każdym etapie naszego życia, ponieważ mamy coraz szerszy dostęp do przydatnych informacji, np. z poziomu naszego telefonu komórkowego, laptopa czy też komputera stacjonarnego. Oczywiście kluczową rolę odgrywa w tym aspekcie Internet, który pozwala nam się rozwijać i uzyskiwać przydatną wiedzę w bardzo krótkim czasie, niezależnie od tego, gdzie konkretnie się znajdujemy. Internet ma też jednak swoje minusy, a mianowicie łatwo narazić się na uzależnienia czy też paść ofiarą cyberprzemocy.
Rewolucja informacyjna doprowadziła do tego, iż stworzono rozbudowany system komunikacyjny o bardzo dużym zasięgu, który skupił w sobie ogromną rzeszę ludzi (np. na portalach społecznościowych). Wszystko to możemy zaobserwować na co dzień. Nie ma przecież żadnych problemów z tym, aby skontaktować się z osobami, których nie widzieliśmy na żywo od kilku lat lub też z takimi, które przebywają na stałe za granicą. Wystarczy uruchomić odpowiednią platformę społecznościową lub też komunikator. Dzięki rewolucji informacyjnej załatwimy przez Internet następujące sprawy:
- zapiszemy się na wizytę lekarską,
- zrobimy zakupy,
- rozwiniemy swoje umiejętności (np. przy pomocy szkoleń, warsztatów i kursów),
- porozmawiamy z bliskimi (nawet wtedy, gdy nie znajdują się blisko nas),
- poznamy drugą połówkę (czaty, randki online).
Kluczowe jest to, aby z Internetu korzystać z głową i kontrolować poczynania własnych dzieci, które są przecież narażone na różne ataki ze strony internetowych agresorów. Rewolucja informacyjna ma swoje wady oraz zalety. Widać przecież, że bez Internetu i nowoczesnych systemów komunikacyjnych dało się żyć, ale obecnie większość spraw załatwimy dużo szybciej, łatwiej i przyjemniej. Całość może jednak doprowadzić do wirtualizacji relacji międzyludzkich, co poskutkuje wyobcowaniem czy też niechęcią do wychodzenia z domu.
Rewolucja informacyjna – krótkie podsumowanie
Przechodząc do krótkiego podsumowania artykułu o rewolucji informacyjnej musimy rozpocząć od tego, że jest to szereg różnych procesów, które miały miejsce w II połowie XX wieku i trwają aż do dzisiaj. Wszystko opiera się na podniesieniu poziomu cyfryzacji oraz technologizacji, co możemy zaobserwować zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dochodzi do tego rozwój funkcjonalności Internetu (atuty: łatwe i szybkie załatwianie spraw; minusy: uzależnienia i narażenie się na ataki internetowych agresorów oraz hejt).
Nie da się ukryć, że dzięki rewolucji informacyjnej mamy znacznie szerszy dostęp do przydatnej wiedzy i informacji, a do tego przez Internet załatwimy wiele ważnych spraw (zapisanie się na wizytę lekarską, randkowanie, zakupy, rozwój umiejętności, rozmowy z bliskimi). Brak kontroli i zatracanie się w Internecie może jednak doprowadzić do wirtualizacji relacji międzyludzkich, co zakończy się wyobcowaniem oraz niechęcią do opuszczania domu.