Urządzenia codziennego użytku są zasilane na wiele różnych sposobów. Bardzo często wykorzystujemy do tego baterię litowo-polimerową, a to ze względu na rozwijające się wokół nas technologie. Akumulatory należące do tej kategorii składają się ze stopu metalicznego litu oraz przewodzących polimerów (te elementy są ze sobą precyzyjnie połączone). Kluczowe jest to, aby omawiane ogniwa były szczelnie zamknięte, za co odpowiadają hermetyczne obudowy.
Baterie litowo-polimerowe – czym się odznaczają?
Bateria litowo-polimerowa jest stosunkowo cienka oraz giętka, dlatego nie ma żadnych trudności z tym, aby umieścić ją w niewielkich urządzeniach przenośnych. Oczywiście trzeba to zrobić bardzo precyzyjnie. Za każdym razem odpowiadają za to doświadczeni specjaliści, którzy świetnie się na tym znają i nie popełniają po drodze błędów. Największe zalety baterii litowo-polimerowych to z całą pewnością:
- wydajność energetyczna – możliwość zasilania różnorodnych sprzętów codziennego użytku, przez bardzo długi czas, co przekłada się na nasz większy spokój oraz komfort wypoczynku,
- obecność mechanizmów/systemów zabezpieczających – solidne zabezpieczenie przed wyciekiem elektrolitu oraz wybuchem akumulatora na skutek oddziaływania wysokich temperatur.
To właśnie wymienione wyżej czynniki sprawiają, że baterie litowo-polimerowe cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem ze strony wymagających odbiorców. Istotne jest to, że mamy do nich bardzo szeroki dostęp. Wystarczy odrobina naszego zaangażowania, a bez większych kłopotów będziemy z nich korzystać na co dzień.
Jakie zastosowanie mają baterie litowo-polimerowe? Co wypadałoby wiedzieć?
Baterie litowo-polimerowe mają bardzo bogate zastosowanie. Możemy je znaleźć przede wszystkim w urządzeniach i sprzętach, które pojawiają się w naszych domach i mieszkaniach, a są to m.in.:
- telefony komórkowe – nowoczesne, jak i tradycyjne,
- odtwarzacze MP3 lub MP4,
- zasilacze awaryjne UPS,
- powerbanki,
- słuchawki,
- myszki i głośniki,
- radia i piloty,
- kamerki internetowe, mikrofony i dyktafony,
- tablety,
- nawigacje GPS,
- ultrabooki,
- aparaty cyfrowe.
Przeszukajmy dokładnie lokale, w których żyjemy na co dzień, a na pewno znajdziemy w nich wiele ciekawych sprzętów, w których znajdują się baterie litowo-polimerowe. To od nas samych zależy to, czy będziemy z nich korzystać, czy też jednak zdecydujemy się na urządzenia zasilane w inny sposób.
Jak skutecznie rozpoznać akumulatory litowo-polimerowe? Cenne wskazówki
Rozpoznanie akumulatorów litowo-polimerowych nie powinno być dla nas większym wyzwaniem, ponieważ takie baterie posiadają specjalne oznaczenia i trudno przejść obok nich obojętnie. Zdecydowanie najczęściej spotykane to: C (oznacza wydajność prądową konkretnej baterii, a więc w ten sposób dowiadujemy się tego, jakie maksymalne natężenie prądu może nam zaoferować akumulator – zwykle są to wartości na poziomie 10, 20 czy też 30 C), P (ogniwa połączone między sobą równolegle) oraz S (ogniwa połączone między sobą szeregowo). Jak widać wypadałoby się na tym dość dobrze znać, aby mieć pełną świadomość tego, z jakich konkretnie baterii litowo-polimerowych korzysta się w swoich biurach, domach, firmach i gabinetach. Oznaczenia mówią nam też o tym, ile ogniw znajduje się w środku zakupionej baterii.
Baterie litowo-polimerowe – krótkie podsumowanie
Zajmiemy się teraz krótkim podsumowaniem artykułu o bateriach litowo-polimerowych. To akumulatory rozpowszechnione na bardzo szeroką skalę, ponieważ korzystamy z nich w mieszkaniach, zakładach pracy i biurach. Możemy je znaleźć przede wszystkim w powerbankach, aparatach cyfrowych, telefonach komórkowych, zasilaczach awaryjnych UPS, tabletach, ultrabookach, nawigacjach GPS, mikrofonach, głośnikach, słuchawkach, kamerkach internetowych, dyktafonach, radiach, pilotach, myszkach i odtwarzaczach MP3 lub MP4. Godne uwagi jest to, że akumulatory litowo-polimerowe są cienkie i giętkie, dlatego nie ma żadnych problemów z ich swobodnym umieszczeniem w niewielkich urządzeniach przenośnych.
Miejmy świadomość tego, że bateria litowo-polimerowa wyróżnia się wysoką wydajnością energetyczną (zasilanie różnych sprzętów codziennego użytku, przez długi czas) oraz obecnością mechanizmów zabezpieczających (podwyższona ochrona przed wybuchem z powodu oddziaływania wysokiej temperatury lub wyciekiem elektrolitu). Umieszczanie akumulatorów w poszczególnych urządzeniach pozostawmy jednak profesjonalistom, którzy zrobią to bardzo precyzyjnie i bezbłędnie.
Akumulatory litowo-polimerowe mają też swoje oznaczenia, które podpowiadają nam m.in. ile ogniw znajduje się w środku baterii. Najbardziej znane oznaczenia to: P (połączenie ogniw w sposób równoległy), S (połączenie ogniw w sposób szeregowy) oraz C (wydajność prądowa baterii, informacja na temat tego jakie maksymalne natężenie prądu zagwarantuje nam akumulator, np. 10 lub 30 C). Każda bateria z tej półki będzie się składać z przewodzących polimerów i stopu metalicznego litu (wyszczególnione elementy są ze sobą połączone), a całość jest szczelnie zamykana w hermetycznej obudowie.