Zdarza się często, że słowa programowanie i kodowanie wykorzystywane są zamiennie. To jest jednak kwestia sprzeczna i nie brakuje na jej temat dyskusji na internetowych forach. Czy faktycznie są to synonimy, czy jednak są to dwa różne terminy?
Możemy wam od razu powiedzieć, że wykorzystywanie tych terminów zamiennie nie jest błędem, ale warto mieć świadomość, że istnieją pewne różnice, które odróżniają kodowanie od programowania. Nim jednak do nich przejdziemy, warto przyjrzeć się informacjom, które możemy znaleźć w słowniku języka polskiego:
Kodowanie oznacza przetwarzanie informacji na kod (szyfrowanie) lub oznaczanie czegoś umownymi znakami. Programowanie to zaś opracowywanie algorytmów, zapisywanie ich w jakimś języku programowani lub konfiguracja urządzeń sterowanych cyfrowo. Mimo wszystko definicje te potrafią być zawiłe, dlatego postanowiliśmy na tym nie poprzestawać.
Programowanie a kodowanie
Kodowanie to słowo, które najczęściej odnosi się do samej czynności pisania kodu, co sprawia, że jego znaczenie jest znacznie węższe niż w przypadku programowania. Komputery na poziomie podstawowym nie wykorzystują znanych nam języków do porozumiewania się. Stosują w tym celu kod binarny, który składa się z zer i jedynek. Tu właśnie wkracza koder. Jego zadanie polega na tłumaczeniu programistycznych wymagań na język komputerów. Przeważnie dostaje on gotowe wytyczne, które określają potrzeby danego projektu. Następnie zapisuje on te instrukcje w języku, który zrozumiały jest dla urządzeń. Przetłumaczone instrukcje nazywamy kodem źródłowym. Z tego zaś możemy wywnioskować, że kodowanie to tylko część procesu tworzenia oprogramowania. I tutaj właśnie pojawia się programowanie.
Programowanie – co to jest?
Celem programowania jest sprawienie, że aplikacje lub urządzenia będą wykonywać powierzone im zadania bez błędów. Programiści muszą myśleć abstrakcyjnie, ponieważ ich zadanie nie opiera się jedynie na zakodowaniu określonych zadań, ale także opracowywaniu zachodzących związków przyczynowo-skutkowych. Można powiedzieć, że programiści tworzą wręcz coś z niczego. Analizują bowiem postawione przed nimi problemy, a następnie poszukują rozwiązania oraz eliminują błędy, które powstały podczas tworzenia kodu.
Kodowani a programowanie
Jak zostało opisane powyżej, kodowanie to tylko jeden z elementów programowania. Poza kodowaniem na programowanie składają się także: analityka, rozwiązywanie problemów i testowanie programu, który ma wykonywać określone czynności. Gdy koder skupia się jedynie na kolejnych linijkach skryptu, programista ma przed oczami cały program i wszystko, co z nim związane.