Platforma Steam jest znana praktycznie każdej młodej osobie, która lubi grać w gry komputerowe. Oczywiście chętnie korzystają z niej również osoby dojrzałe, które chcą się nieco zrelaksować po ciężkim dniu poza domem i szukają odskoczni od szarej rzeczywistości. Steam to nic innego, jak platforma do cyfrowej dystrybucji gier oraz programów, ale też miejsce spotkań dla graczy, pełniące funkcję serwisu społecznościowego. To szansa na instalowanie i zarządzanie oprogramowaniem na kilku komputerach, ale też dostęp do czatu, zapisów w chmurze, grup i list znajomych. Na tej podstawie powstało Steam Community, a więc społeczność Steam.
Steam Community – co przydałoby się wiedzieć?
Na platformie Steam można znaleźć wiele różnych gier, dlatego nie ma absolutnie nic dziwnego w tym, że zbiera się tam mnóstwo osób w każdym wieku. Steam Community to społeczność, która pomaga sobie w wielu sprawach, rozwiązuje problemy oraz umawia się na wspólną rozgrywkę. Dzięki temu mamy szansę poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, a taka relacja może się później przenieść do świata rzeczywistego. Dużo będzie zależało od samych graczy.
Osoby, które chcą jedynie pograć w grę komputerową wcale nie muszą być częścią Steam Community. Każdy ma w tym zakresie pełną dowolność wyboru, a więc to my sami decydujemy, czy chcemy wchodzić w interakcje z innymi graczami, czy też po prostu skupić się na konkretnej rozgrywce. Istotne jest to, że Steam Community pozwala na tworzenie grup, dzięki czemu organizowanie gier zespołowych jest dużo łatwiejsze do przeprowadzenia i zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Nie każdy jest przecież fanem pojedynczych rozgrywek. Czasami te, które toczą się w kilkuosobowych zespołach dają graczom zdecydowanie więcej frajdy i zabawy.
Steam Community – z czego mogą korzystać gracze? Jak komunikować się z innymi graczami?
Steam Community to bardzo rozbudowana społeczność, która cały czas się rozwija, a jej twórcy dbają o to, aby regularnie ją udoskonalać. Tym samym gracze mogą się ze sobą swobodnie komunikować, dzielić zdobytą wiedzą oraz poradami, a do tego zadawać ważne pytania. Do dyspozycji graczy oddano następujące kanały komunikacji:
- fora internetowe,
- czaty tekstowe,
- rozmowy głosowe.
To bardzo duże udogodnienie, ponieważ każdy gracz wybiera dla siebie odpowiednią propozycję. Nie wszyscy przecież lubią rozmawiać z nieznajomymi z wykorzystaniem opcji głosowej, dlatego też w pierwszej kolejności możemy postawić na rozmowę tekstową. Steam Community to gwarancja znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania w kilkanaście/kilkadziesiąt minut (maksymalnie kilka godzin). Dba o to również pomoc techniczna Steam. Z takich usług możemy skorzystać w dowolnie wybranym momencie, a odpowiedzi przyjdą nam na nasze adresy e-mail. Godne podkreślenia jest to, że gracze mogą nawzajem sprawdzać swoje profile, więc warto je uzupełniać, gdyż dzięki temu dowiemy się jakie preferencje mają inne osoby i czy będziemy z nimi „nadawać na tych samych falach”.
Steam Community – czy warto być członkiem takiej społeczności?
Nie wszyscy są przekonani, co do tego, czy warto być członkiem społeczności Steam Community. Oczywiście ma to swoje zalety, ale nie jest to żadna konieczność. W ten sposób łatwiej kontaktujemy się z innymi graczami, odnajdujemy przydatne informacje i odpowiedzi na pytania, a do tego z pomocą naszego profilu możemy się też logować na kilku innych stronach internetowych (powiązane witryny). Na naszym profilu gracza możemy się chwalić dotychczasowymi dokonaniami czy też przeglądać rozmaite statystyki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby istotne dla nas dane były ukryte, co pozwoli nam zachować maksymalny poziom prywatności. Jak w każdym przypadku można jednak trafić na niezbyt uczciwe osoby, które wykorzystują Steam Community wyłącznie do własnych potrzeb. Na szczęście wprowadzono specjalne algorytmy, które wykrywają podejrzane zachowania i obraźliwe wypowiedzi.
Steam Community – krótkie podsumowanie
Czas na podsumowanie artykułu o Steam Community. Społeczność Steam daje nam wiele różnych możliwości, co jest bardzo przydatne zwłaszcza dla zwolenników gier i programów komputerowych. Rozbudowana społeczność pomaga sobie w wielu sprawach, komunikuje się między sobą, dzieli się wiedzą oraz wspólnie rozwiązuje problemy. Dzięki temu rozgrywka jest dużo przyjemniejsza, a do tego możemy się umawiać na gry zespołowe.
Gracze mogą korzystać z for internetowych, rozmów głosowych i czatów tekstowych, a z pomocą przychodzi też pomoc techniczna Steam. Wszystko zależy od tego, czego nam konkretnie potrzeba. Prowadzimy też swoje profile, na których chwalimy się dokonaniami oraz przeglądamy różnego rodzaju statystki (niektóre dane zawsze możemy ukryć, aby zadbać o prywatność). Jeśli mamy taką potrzebę sprawdzamy profil innego gracza, aby przeanalizować jego preferencje i umówić się na wspólną grę. Twórcy Steam Community nawiązali też walkę z nieuczciwymi osobami, które podejrzanie się zachowują lub też wypisują obraźliwe teksty. Wykorzystano do tego specjalne algorytmy.