Cięcie laserem to nowoczesna i bardzo efektywna metoda obróbki metalu. Można w ten sposób ciąć różne stalowe elementy, w tym rury, a dzięki użyciu lasera gotowe elementy będą miały idealnie dopasowany rozmiar oraz kształt. Jak ten proces powinien wyglądać?
Jak odbywa się laserowe cięcie rur?
Laser ma wysoką energię, a jego wiązka jest silnie skoncentrowana, co umożliwia precyzyjne i wydajne cięcie stalowych elementów. Podczas cięcia wiązka lasera jest kierowana na konkretny punkt, tak aby doszło w nim do natychmiastowego stopienia albo odparowania obrabianego materiału. Laserem da się wycinać nie tylko linie proste, ale też bardziej skomplikowane kształty, wystarczy odpowiednio zaprogramować urządzenie.
Wielką zaletą lasera jest to, że przerywa on ciągłość materiału w dokładnie wyznaczonym miejscu – przy innych metodach cięcia często dochodzi do uszkodzeń sąsiednich obszarów. Z lasera warto korzystać również dlatego, że po cięciu krawędzie rur mają stosunkowo gładką powierzchnię, nadają się więc w zasadzie od razu do dalszych zastosowań. Przycięte laserowo rury zachowują pierwotne parametry dotyczące wytrzymałości oraz odporności na korozję.
Jakie rury można przycinać laserowo?
Zlecając usługę cięcia laserowego należy zawsze sprawdzić, jakie są możliwości danego urządzenia. W Nova Trading tolerancja cięcia jest zgodna z normą EN ISO 9013, a tolerancja wymiarowa z EN ISO 2768. Maksymalne dopuszczalne rozmiary rury stalowej to 6500 mm długości, 6 mm grubości ścianki i 254 mm średnicy zewnętrznej. Do cięcia laserowego przyjmowane są rury o średnicy już od 12 mm. Nova Trading wykonuje także cięcia pod kątem 45 stopni, a do obróbki rur wykorzystywana jest nowoczesna wycinarka laserowa 3D.
Przygotowanie projektu
Cięcie laserem zaczyna się od projektu komputerowego. Program tworzy trójwymiarową wizualizację rury, po czym wyznacza się punkty cięcia. Cały proces jest zautomatyzowany, dzięki czemu można przyspieszyć cięcie stalowych elementów i zmniejszyć ryzyko błędów, jakie często zdarzają się podczas manualnej obróbki. Komputerowe programowanie wycinarki zapewnia idealną powtarzalność wycinanych elementów oraz ekonomiczne wykorzystanie dostępnego materiału.