Tachograf jest jednym z najważniejszych urządzeń w pojeździe, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Obsługa tachografu nie jest trudna – warto jednak korzystać z niego według obowiązujących zasad. Błędy i nadużycia w tym obszarze z reguły skutkują karami finansowymi ze strony takich służb jak np. ITD. Czasami zachodzi konieczność wydrukowania i opisania wydruków z tachografu. Jak to zrobić? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.
Kiedy należy opisać wydruk z tachografu?
Głównym zadaniem tachografu jest rejestrowanie zarówno prędkości, jak i aktywności kierowcy. Urządzenie to służy też do egzekwowania ograniczeń wynikających z czasu pracy kierowcy. W wielu sytuacjach zachodzi konieczność wykonania wydruku z tachografu – w jakich? Najczęściej proszą o nie służby uprawnione do kontroli, np. ITD. To także konieczne, jeśli karta kierowcy uległa uszkodzeniu, została zgubiona lub skradziona. Nowoczesne tachografy umożliwiają przygotowanie rozmaitych wydruków. Każdy z nich zawiera szereg niezbędnych w danej sytuacji informacji. Zdarza się też, że kierowcy przekraczają czas pracy, nierzadko z powodu nieprzewidzianych sytuacji. Wówczas należy sporządzić opis wydruku z tachografu i postąpić według instrukcji, które znajdziesz np. tutaj: https://www.akademiaczasupracy.pl/jak-opisac-wydruk-z-tachografu-wszystko-co-powinienes-wiedziec-by-zrobic-to-rzetelnie-i-uniknac-kary/. Dzięki poradnikowi przygotowanemu przez Akademię Czasu Pracy już nigdy nie popełnisz błędu w opisie!
Co powinien zawierać opis wydruku z tachografu?
Prawidłowo opisany wydruk z urządzenia rejestrującego może uchronić Cię przed mandatem podczas kontroli ITD. Co powinno znaleźć się w opisie? Najważniejsze są dane identyfikujące kierowcę, czyli imię, nazwisko i numer karty kierowcy. Te informacje drukują się automatycznie. Na odwrocie należy opisać sytuację, w której doszło do naruszenia czasu pracy, a tym samym przepisów. Najlepiej, jeśli dodasz do tego lokalizację i czas zdarzenia, a także opiszesz, jak próbowałeś naprawić sytuację. Im więcej szczegółów podasz, tym większa szansa, że uprawnione do kontroli organy wezmą Twoje wyjaśnienie pod uwagę!