Nowoczesne technologie pozwoliły na przekroczenie bariery i stworzenie czegoś, co pozwala człowiekowi przenieść się w przestrzeń zupełnie nową, choć tak naprawdę imitującą otaczający nas świat. Technologia informatyczna stworzyła trójwymiarową, wirtualną rzeczywistość, którą możemy oglądać w 360 stopniach. Specjalne gogle oraz zestaw słuchawek pozwalają na całkowite odizolowanie użytkownika od otoczenia i pełne przeżywanie bodźców przedstawianych w sztucznej rzeczywistości.
Gdzie wykorzystuje się virtual reality?
Najczęściej tego typu gadżety używane są do rozrywki. Wszyscy spragnieni wrażeń i intensywnych bodźców po założeniu gogli gwarantują sobie niezapomniane wrażenia. To, czego nie zrobiliby w prawdziwym świecie, jest na wyciągnięcie ręki w virtual reality. Ekstremalne sporty, dalekie egzotyczne podróże, spełnianie marzeń i odczuwanie intensywnych emocji to nie wszystko. Virtual reality pozwala także na walkę z lękami. Fobie można wyleczyć dzięki współpracy z psychoterapeutą oraz przy użyciu technologii, która pozwoli oswoić stresogenne bodźce. Wiele osób pozbyło się klaustrofobii czy lęku wysokości. VR znalazło zastosowanie także w medycynie, intensywne wrażenia pozwalają na czasowe oderwanie się od dolegliwości zdrowotnych np. od bólu, dlatego VR wykorzystuje się przy chorobach onkologicznych. Gogle VR sprawiają, że edukacja zmienia się w niewyobrażalny sposób. Uczniowie po założeniu gogli mogą przenieść się w kosmos, by zobaczyć Układ Słoneczny albo wskoczyć wprost w najgłębsze zakamarki morza. Rezultat to przede wszystkim chęć nauki i szybkie zapamiętywanie treści. To nowy poziom szkolnictwa.
Zagrożenia
Gogle VR niosą wiele korzyści od dobrej zabawy, czy edukacji po prozdrowotne zastosowanie. Jednak jak wszystko ma również wady. Długotrwałe użytkowanie wpływa negatywnie na oczy, zmęczenie, niewyraźne widzenie czy powstawanie wad wzroku to konsekwencje nierozsądnego korzystania ze sprzętu. U niektórych osób może dojść do powstania choroby symulacyjnej objawiającej się zawrotami głowy, nudnościami, sennością, apatią czy ograniczoną koncentracją. VR może uzależniać, a także prowadzić do osłabienia więzi z innymi osobami oraz aspołecznych zachowań.
Wszystko jest dla ludzi, umiejętne i rozsądne korzystanie z technologii z pewnością przyniesie użytkownikowi wiele radości oraz przyjemnych wrażeń. Pozwoli na oderwanie się od codziennych, żmudnych obowiązków oraz problemów. Ważne jednak by odpowiednio dobierać gry i na początek decydować się na spokojniejsze opcje oraz by podczas użytkowania gogli robić przerwy i pozwolić oczom i organizmowi odpocząć.