Internet rzeczy (IoT) jest gorącym tematem w informatyce, a eksperci przewidują, że w najbliższej przyszłości IoT będzie częścią naszego codziennego życia. Technologia ta znalazła zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna, motoryzacja i, co zaskakujące, budownictwo.
Można się zastanawiać, w jaki sposób Internet rzeczy, który jest uważany za nową technologię, trafił do branży, która jest uważana za najbardziej odporną na przyjęcie nowej technologii. Specjaliści z branży budowlanej właśnie zaczęli korzystać z oprogramowania do zarządzania projektami budowlanymi w chmurze, aby usprawnić ten proces, dlatego też stwierdzenie, że korzysta ona z Internetu rzeczy, może być zaskakujące.
Jeśli naprawdę się nad tym zastanowić, to podstawą IoT jest po prostu fantazyjna rozmowa z maszynami, które „rozmawiają” ze sobą tym samym „językiem” i używają Internetu jako środka komunikacji. A jeśli myślimy o IoT w ten sposób, to przemysł budowlany już od dłuższego czasu stosuje teleinformatykę w maszynach budowlanych.
Jednak Internet rzeczy robi coś więcej niż tylko przekazywanie informacji z maszyn budowlanych, przekształca każdy aspekt procesu budowlanego, sposób budowania konstrukcji, zarządzania nimi i wreszcie sposób, w jaki żyjemy w budynkach. Oto kilka nieoczekiwanych zastosowań IoT w budownictwie.
1. Teleinformatyka w maszynach budowlanych
Od dłuższego czasu w budownictwie stosuje się nieświadomie teleinformatykę (lub instalację czujników w maszynach, aby móc monitorować sposób ich działania, poziom ich wydajności i stan). Nie jest to zbyt rozpowszechnione, ponieważ naturalnie firmy budowlane chcą trzymać swoje możliwości działania z dala od wścibskich oczu swoich konkurentów.
W zależności od tego, jaka technologia jest stosowana, rozwiązania techniczne w maszynach budowlanych mogą być różne, począwszy od śledzenia godzin pracy maszyny, ilości zużywanego przez nią paliwa i jej lokalizacji. Bardziej zaawansowane maszyny są jednak wyposażone w czujniki, które śledzą takie rzeczy jak temperatura oleju, obciążenie silnika, wszystkie temperatury płynów i inne parametry operacyjne, aby mieć pewność, że maszyny pracują prawidłowo.
Tego rodzaju technologia zapewnia, że maszyna jest w stanie pracować z maksymalną wydajnością i skraca czas przestoju generowany przez usterki, a jednocześnie oszczędza pieniądze właścicieli, ponieważ naprawy muszą być wykonywane tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne.
2. IoT w zielonym budownictwie
Ze względu na fakt, że przemysł budowlany w dużym stopniu przyczynił się do globalnego ocieplenia poprzez wykorzystanie betonu, jak również jako główny czynnik przyczyniający się do składowania odpadów na wysypiskach z materiałami pochodzącymi z projektów budowlanych, istnieje zapotrzebowanie na zrównoważoną architekturę i budownictwo.
Jednak dążenie do ekologicznych budynków ewoluowało od zwykłego stosowania zrównoważonych materiałów i zmniejszania ilości odpadów trafiających na składowiska do projektowania i inżynierii samych systemów budowlanych. Sposób, w jaki budynek jest utrzymywany, ma również duże znaczenie dla zmniejszenia jego wpływu na środowisko naturalne poprzez zastosowanie właściwej gospodarki energetycznej.
Obecnie, dzięki zastosowaniu technologii Internetu rzeczy, budynki mogą być zaprojektowane tak, aby umożliwiały oszczędzanie energii poprzez wyłączanie systemów, gdy budynek jest niezamieszkany lub otwieranie i zamykanie okiennic automatycznie wpuszczających światło.
3. Modelowanie informacji o budynku i inteligentna konstrukcja fasad.
BIM lub Modelowanie Informacji o Budynku to w zasadzie proces, który zapewnia inteligentny, trójwymiarowy, a w niektórych przypadkach 7D model budynku. Zazwyczaj BIM jest używany do tworzenia i projektowania konstrukcji budynku, jak również jego systemów podczas projektowania i budowy. Wszystkie elementy są ze sobą powiązane w taki sposób, że zmiana jednego zestawu planów wpływa na pozostałe elementy.
Funkcję tę można poszerzyć o kolejny krok, a BIM stanowi punkt wyjścia dla inteligentnych projektów budowlanych. Po uruchomieniu budynku można zainstalować w nim czujniki, które będą śledzić takie rzeczy jak, chociażby jego ruchy, wzorce zużycia energii, a nawet przesunięcia. Zebrane w ten sposób dane mogą zostać wprowadzone do systemu w celu wykorzystania ich w przyszłości.
Innym zastosowaniem IoT jest zastosowanie w prefabrykowanych elementach budowlanych. Prefabrykaty są tańsze i szybsze w porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych. Wytwarzają one również mniej odpadów. Jedynym problemem jest to, że w przypadku stosowania prefabrykatów w dużych projektach, proces ten może stać się skomplikowany.
IoT przyczynił się do rozwiązania tego problemu dzięki zastosowaniu czujników RFID przymocowanych do poszczególnych elementów prefabrykowanych. W ten sposób części mogą być śledzone w trakcie ich przemieszczania się w łańcuchu dostaw. Zebrane dane zostały wprowadzone do BIM po zainstalowaniu części, tak aby osoby odpowiedzialne mogły zobaczyć renderowanie w czasie rzeczywistym i zobaczyć, czy występują jakieś błędy, zanim jeszcze do nich doszło.