Dawno już minęły czasy kiedy laptopy były zbyt drogie i zbyt mało wydaje do gier komputerowych. Obecnie rozważając zakup nowego sprzętu do grania, jak najbardziej warto wziąć pod uwagę również laptopy. Niezależnie w jakie tytuły masz zamiar grać czy jakiego typu sprzętu szukasz, warto zainteresować się co odpowie na Twoje potrzeby i wymagania. Komputer stacjonarny skonfigurowany pod gry czy dedykowany do gier laptop gamingowy? Jakie są jednak różnicę pomiędzy nimi? Jakie unikatowe cechy posiada każdy z nich? Sprawdź!
Zalety i wady PC
Własna konfiguracja
Duży wybór komponentów oraz możliwość ich wymiany lub dołożenia elementów do gotowego zestawu są bez wątpienia największą zaletą komputerów stacjonarnych. Funkcjonalny komputer stacjonarny można składać w ratach, nawet przez lata. Cecha ta powoduje, że komputer stacjonarny wyposażony we wszystkie niezbędne komponenty będzie tańszy niż laptop.
Miejsce
Czymś co jest niezbędne w przypadku PC jest odpowiednia ilość miejsca na niego. Niezależnie od rozmiaru obudowy czy pomieszczenia, w którym masz zamiar go przechowywać, powinieneś pamiętać o tym, że PC zajmuje sporo miejsca. Zaczynając od miejsca na monitor i obudowę, poprzez bliskość źródła prądu, kończąc na miejscu na klawiaturę czy myszkę.
Osiągi w grach
Komputer stacjonarny, w porównaniu do laptopa o podobnych parametrach, będzie mieć lepsze osiągi w grach. Aczkolwiek są to wartości w rzeczywistości niewielki i zależne od wielu innych czynnikach.
Laptop gamingowy – zalety i wady
Gotowe zestawy komponentów
W przypadku laptopów masz niewielki wpływ na to jakie komponenty się w nim znajdują. Z góry zostają narzucone procesor i karta graficzna i warto zwrócić uwagę, czy aby na pewno są do siebie odpowiednio dopasowane, żeby przypadkiem nie wydawać więcej pieniędzy na komponenty, których możliwości nie wykorzystasz.
Brak możliwości wymiany karty graficznej i procesora jest sporym problemem, ponieważ w momencie, kiedy przestaną Ci one wystarczać, będziesz zmuszony wymienić całego laptopa.
Możliwość wymiany dysku i pamięci RAM
Dysk i pamięć RAM nie sprawiają takich trudności jak procesor i karta graficzna. Większość dostępnych na rynku modeli laptopów umożliwia wymianę obydwu tych komponentów.
Zintegrowane systemy
Duża zaletą laptopów jest to, że posiadają wbudowane moduły dodatkowe, takie jak bluetooth, karta sieciowa czy głośniki. W przypadku PC takie rzeczy dokupujesz osobno.
Mobilność i łatwość przechowywania
Chyba największą przewagą laptopa jest fakt, że można go zabrać ze sobą wszędzie, mieści się w torbie, jest kompaktowy, może pracować bez ciągłego dostępu do źródła prądu, oraz że możesz go łatwo przechować gdy nie jest Ci potrzebny.
Kwestia indywidualna
Duży wybór, różnorodność kompozycji i funkcji oraz szeroki zakres cenowy powodują, że nie można jednoznacznie wskazać rodzaju sprzętu lepszego do gier. Zarówno komputer stacjonarny, jak i laptop posiadają cechy, które mogą mieć decydujący wpływ na wybór sprzętu do gier, zależnie od indywidualnych preferencji użytkownika.