Odpady niebezpieczne stanowią pokaźny procent wszystkich generowanych przez nas odpadów. Niektóre z nich, np. baterie czy urządzenia elektroniczne wraz z postępem technologicznym i wysokim poziomem konsumpcji stanowią też coraz poważniejszy problem. Jedynie efektywna utylizacja odpadów niebezpiecznych może pomóc nam uporać się z tym potężniejącym wyzwaniem. Czym jest utylizacja odpadów niebezpiecznych i co trzeba o niej wiedzieć?
Odpady niebezpieczne – przykłady substancji klasyfikowanych jako niebezpieczne
Za odpady niebezpieczne uznawane są wszelkie substancje i materiały, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie dla środowiska przyrodniczego oraz zdrowia i życia ludzi. Odpady niebezpieczne nie są przy tym jednorodną grupą i mogą wykazywać różne właściwości, które w praktyce przesądzają o ich potencjalnej szkodliwości. Do odpadów niebezpiecznych zalicza się więc zarówno odpady łatwopalne czy wybuchowe, jak i te, które mają właściwości trujące, toksyczne, żrące, rakotwórcze itp. Są to więc m.in.: chemikalia, środki ochrony roślin, oleje i smary, farby i lakiery, rozpuszczalniki, odpady weterynaryjne, leki, baterie, urządzenia elektryczne i elektroniczne. Wszystkie one wymagają odpowiedniego postępowania i nie mogą po prostu trafić na wysypisko. Ich prawidłowemu zagospodarowaniu służą utylizacja odpadów niebezpiecznych oraz ich recykling.
Na czym polega utylizacja odpadów niebezpiecznych?
Utylizacja odpadów niebezpiecznych to w praktyce spora grupa różnych procesów, które mają na celu zneutralizowanie groźnych substancji. Główne metody wykorzystywane do utylizacji odpadów niebezpiecznych to zmierzające do ich oczyszczenia przekształcenia fizykochemiczne, procesy fermentacji wykorzystywane do utylizacji odpadów organicznych, spalanie w specjalnie zaprojektowanych do tego celu instalacjach oraz składowanie. Z oczywistych powodów składowanie odpadów jest najmniej korzystną metodą utylizacji odpadów niebezpiecznych i dąży się dziś do tego, by groźne odpady zagospodarowywać w inny sposób.
Co trzeba wiedzieć o utylizacji odpadów niebezpiecznych?
Jak bardzo odpady niebezpieczne potrafią szkodzić środowisku i ludziom przekonują nas kolejne katastrofy ekologiczne wywołane wyciekiem odpadów z jakiejś fabryki czy ropy z tankowca. Beczka toksyn może skazić środowisko na kilkadziesiąt lat. Coraz lepiej też zdajemy sobie wszyscy sprawę, że świetlówka czy bateria nie mogą być mieszane z innymi odpadami lub beztrosko porzucane. Wiele jednak w dziedzinie utylizacji odpadów niebezpiecznych dzieje się nowego. Zmienia się przede wszystkim sposób postrzegania odpadów niebezpiecznych, które mogą być cennym zasobem. Jak wyjaśniają eksperci ze Stena Recycling, odpady niebezpieczne muszą być właściwie zagospodarowane i jak największa ilość odpadów powinna być wykorzystana w produkcji nowych wyrobów. Stena Recycling działa w branży recyklingu już kilkadziesiąt lat, a w Polsce pracują jej nowoczesne linie do recyklingu odpadów i centra współpracujące z przedsiębiorcami z różnych branż. Stena Recycling w ten sposób pomaga firmom wdrażać cyrkularne rozwiązania i wspiera w takich zadaniach jak transport, recykling i unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych. Stena Recycling pokazuje też, jak powinna dziś wyglądać utylizacja odpadów niebezpiecznych i z powodzeniem przetwarza elektronikę, akumulatory, baterie, a nawet zużyty olej, rozpuszczalniki czy glikol.