Precyzyjne zlokalizowanie miejsc na obwodzie koła wywołujących zjawisko bicia, jest niemożliwe bez zastosowania odpowiedniego sprzętu. Temu celowi służy wyważarka do kół. Oczywiście, im jest ona nowocześniejsza, tym większa dokładność świadczenia usługi oraz szybsza realizacja zadania, co ma wpływ na konkurencyjność danego zakładu mechanicznego. Czy konieczne jest wyważanie kół? Sprawdź, jak działają wyważarki i jaką wybrać?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Czym są wyważarki do kół?
- Wyważanie koła – na czym polega?
- Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje wyważarek do kół?
Wyważarki do kół – czym są?
Wyważarka jest urządzeniem służącym do wyważania obracających się elementów zespołów mechanicznych. Wyważarka może wyważać wirniki, wały oraz koła samochodów i motocykli.
Wyważarki do kół lokalizują miejsca powodujące bicie na obwodzie badanego koła. Należy przy tym zaznaczyć, że jest to zjawisko najzupełniej normalne i dotyczy każdego koła bez wyjątku. Niestety niesie za sobą poważne skutki uboczne w postaci np. kosztownych w skutkach awarii układu kierowniczego i zawieszenia.
Przyczyny występowania zjawiska bicia koła:
- niejednorodność masy (dotyczy całego koła lub samej obręczy);
- niejednorodność sztywności (w odniesieniu do zamontowanej na obręczy opony);
- niejednorodność kształtu (dotyczy obręczy);
- spłaszczenie opony obciążonej (zmiany w nominalnej średnicy koła);
- boczna siła znosząca (efekt stożkowatości obciążonej opony).
Z analizy powyższych danych widać, że bicie koła może wystąpić w każdym etapie eksploatowania pojazdu, dlatego wyważanie należy powtarzać w określonych interwałach czasowych (sezonowe wymiany ogumienia), lub po przejechaniu odległości wynoszącej od 10 do 15 tysięcy kilometrów.
Objawy niewłaściwie wyważonego koła
Są to przede wszystkim odczuwalne drgania kierownicy, w skrajnych przypadkach nawet całego nadwozia. Zwykle drgania układu kierowniczego natężają się przy mniejszych prędkościach, przy szybkiej jeździe stają się znikome.
Zlekceważenie tego zjawiska doprowadzi do nierównomiernego zużywania się opon, a w przypadku kół tylnych spowoduje niebezpieczne zarzucanie tyłu pojazdu.
Jazda na niewyważonych kołach – konsekwencje:
- nierównomierne zużywanie się opon;
- nadmierne zużycie amortyzatorów;
- nadmierne zużycie przegubów;
- uszkodzenie sworzni układu kierowniczego;
- konieczność wymiany łożysk.
Wyważenie kół nie jest zabiegiem kosztownym, w odróżnieniu od ceny za naprawę całego zawieszenia.
Jak działają nowoczesne wyważarki kół?
Wyważarka do kół wyposażona jest w specjalistyczne oprogramowanie, które zadaniem jest wyliczenie stopnia niedoważenia oraz sygnalizacja wagi ciężarka bądź ciężarków balansujących. Są one montowane we właściwym miejscu na wewnętrznym obwodzie felgi. Dociążenie ciężarkami pozwala uzyskać poprawny rozkład masy w kole.
Parametry niezbędne do wykrycia niedoważenia:
- średnica badanego koła;
- szerokość koła;
- odległość koła zamontowanego na wale wyważarki.
Nowoczesne wyważarki są urządzeniami niezwykle precyzyjnymi, mają dokładność wyważania do 1 grama.
Wyważarki do kół – rodzaje
Podstawowy podział wyważarek wynika obecnie ze sposobu wprowadzania i odczytu parametrów pomiarów.
Na rynku dostępne są:
- wyważarki do kół automatyczne;
- wyważarki do kół półautomatyczne.
Wyważarki do kół automatyczne odczytują parametry sprawdzanego koła bez ingerencji ze strony operatora urządzenia, co znacznie wpływa na wydajność, a także znakomicie ułatwia pracę. Brak konieczności wykonywania pomiarów i wprowadzania ich wyników powoduje, że badanie odbywa się błyskawicznie, średnio od 5 do 7 sekund.
Wyważarki automatyczne są to wysoce specjalistyczne urządzenia, czego doskonałym przykładem jest wyważarka TROLL MONOLITH wyposażona w system LOT (laser on top). Urządzenia tego typu idealnie sprawdzają się w warsztatach o dużym przerobie zleceń.
Nieco prostsze wyważarki półautomatyczne np. wyważarka Unitrol dysponująca 5 programami ALU (dwa programy dla motocykli, optymalizacja oraz program „ukryty ciężarek”) warto polecić mechanikom wykonującym wyważanie kół sporadycznie.
Profesjonalny zakład mechaniczny powinien być zaopatrzony w komplet wyposażenia pozwalający na pełną obsługę klienta. Do tego celu służy wyważarka i montażownica, za pomocą której operator zdejmuje się i zakłada opony na felgi.
Oczywiście, jako urządzenia diagnostyczne wyważarki powinny być nabywane wyłącznie u profesjonalnego i godnego zaufania dostawcy. Nabycie urządzeń używanych lub pozbawionych stosownej dokumentacji niesie za sobą pewne ryzyko błędów diagnostycznych. Poza tym doświadczony sprzedawca z pewnością udzieli bezpłatnej konsultacji pod kątem doboru nowego sprzętu do już funkcjonującego w danym warsztacie. Już dziś sprawdź najnowsze modele wyważarek, by podnieść konkurencyjność Twojego warsztatu.