Systemy, które bazują na odnawialnych źródłach energii, są ekologicznymi i energooszczędnymi alternatywami dla urządzeń korzystających z tradycyjnych paliw kopalnych. Ich zastosowanie pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ograniczenie kosztów energii oraz zwiększenie niezależności energetycznej. Dowiedz się, w jakich systemach wykorzystana jest energia odnawialna.
Czym są odnawialne źródła energii?
Odnawialne źródła energii, w skrócie znane jako OZE, to naturalne zasoby, które ulegają szybkiemu odnowieniu, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do wytwarzania energii cieplnej lub energii elektrycznej bez obawy o ich wyczerpanie. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny, odnawialne źródła energii nie powodują nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, dlatego są przyjazne dla środowiska naturalnego.
Do odnawialnych źródeł energii zaliczane są:
- Energia słoneczna – opiera się na wykorzystaniu promieniowania słonecznego,
- Energia wiatrowa – wykorzystuje energię wiatru,
- Energia geotermalna – polega na wykorzystaniu ciepła pochodzącego z wnętrza Ziemi,
- Energia wodna – bazuje na ruchu wody,
- Biomasa i biogaz – jest to energia pozyskiwana z materiałów organicznych, takich jak drewno, słoma czy odpady rolnicze, poprzez ich spalanie lub fermentację.
Gdzie znajdują zastosowanie odnawialne źródła energii?
Zastosowanie odnawialnych źródeł energii jest w obecnych czasach powszechne. Najbardziej znaną technologią jest fotowoltaika, która czerpie z energii słonecznej. Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, która może być wykorzystywana do zasilania urządzeń w domach jednorodzinnych, firmach, gospodarstwach rolnych, budynkach użyteczności publicznej oraz innych miejscach. Jest to system zarówno przyjazny dla środowiska naturalnego, jak i opłacalny. Ważny jest przy tym odpowiedni dobór mocy systemu, czym zająć powinni się specjaliści. Jedną z renomowanych i cenionych przez klientów firm, która działa na polskim rynku od wielu lat, jest Hymon https://hymon.pl/.
Drugim popularnym rozwiązaniem są pompy ciepła. Są to systemy, które wykorzystują energię zgromadzoną w powietrzu, wodzie lub gruncie do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła doskonale współpracują także z fotowoltaiką, która zapewnia bezpłatny prąd niezbędny do działania pompy.
Urządzeniami, który również wykorzystuje energię słoneczną, są kolektory słoneczne. Zamieniają one promieniowanie słoneczne na ciepło wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej lub wspomagania centralnego ogrzewania. Są często stosowane w budynkach mieszkalnych, hotelach czy basenach.
Innymi systemami są m.in. turbiny wiatrowe wykorzystujące energię wiatru do produkcji energii elektrycznej czy elektrownie geotermalne, które gorącą wodę i parę zgromadzoną pod powierzchnią ziemi przekształcają na energię elektryczną i cieplną.