Progresywne aplikacje webowe, czyli PWA (Progressive Web Applications), od kilku lat nieustannie zyskują na popularności. Jak wyglądała ewolucja rozwiązań tego typu i jaka jest ich obecna pozycja w branży IT?
Czym są progresywne aplikacje webowe?
PWA to specjalny rodzaj aplikacji, który w przeciwieństwie do standardowych rozwiązań nie wymaga instalacji na urządzeniu. Określenie to dotyczy oprogramowania dostarczanego w formie strony internetowej – w tym celu stosuje się szereg technologii wykorzystywanych od lat w obszarze web developmentu, takich jak HTML, CSS czy JavaScript wraz z różnymi frameworkami. Główne zalety aplikacji tego typu to „wbudowana” wieloplatformowość, tańszy rozwój i łatwość wprowadzania aktualizacji. Od strony użytkownika warto podkreślić za to krótki czas ładowania i spójność interfejsu z innymi elementami systemu, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych.
Od responsywnego designu do PWA: ewolucja progresywnych aplikacji
Prekursorem idei PWA jest tzw. design responsywny, czyli podejście do projektowania stron oparte na dynamicznym dostosowywaniu elementów strony do rozdzielczości urządzenia. Funkcjonalność witryn tego typu jest jednak nieco mniejsza niż w przypadku PWA i ogranicza się głównie do wyświetlania treści, podczas gdy aplikacje progresywne mogą wykorzystać również funkcje systemu, np. powiadomienia push. Co ciekawe, mimo że rozwiązania typu PWA zdobyły największą popularność w ostatnich latach, Steve Jobs uznał aplikacje tego rodzaju za przyszłość rozwoju oprogramowania już w 2007 roku, przy premierze pierwszego iPhone’a. W 2014 eksperci z magazynu Forbes uznali, że tak wczesny nacisk na PWA był błędem, jednak zaledwie rok później Google przedstawiło stosowaną do dziś koncepcję „Progressive Web Apps”. Wśród portali i serwisów, które jako pierwsze postawiły na takie podejście, można wyróżnić m.in. Twittera, AliExpress czy OLX.
PWA w 2024 – nowy standard użyteczności w segmencie mobile
Aktualna rola PWA wynika w sporym stopniu z dominacji smartfonów w obszarze korzystania z sieci. Już ponad 70% użytkowników przegląda internet z użyciem urządzeń mobilnych, co generuje spore zapotrzebowanie na szybkie, wieloplatformowe, użyteczne i bezpieczne aplikacje, których funkcjonalność integruje się z systemem operacyjnym. Do tego warto zwrócić uwagę na szereg dodatkowych zalet, takich jak możliwość działania w trybie offline, automatyczne aktualizacje i niezrównaną szybkość działania – aplikacje w formie stron ładują się przeważnie w mniej niż 2 sekundy. Jednocześnie dzięki takim rozwiązaniom można liczyć na szereg korzyści dla firm, wśród których największe znaczenie ma wzrost konwersji, który wynika z lepszego UX, a także niższy koszt rozwoju aplikacji.
Wszystko to sprawia, że aplikacje typu PWA można śmiało uznać za przyszłość oprogramowania mobilnego. Już teraz eksperci przewidują, że wartość globalnego rynku PWA wzrośnie do 2027 roku aż do 10 mld dolarów. Z tego względu warto zainteresować się tą formą aplikacji – progresywne aplikacje webowe są realizowane przede wszystkim przez firmy, które stawiają innowacyjność na pierwszym miejscu, takie jak X-ONE https://x-one.pl/pwa.