Transportery rolkowe odgrywają ważną rolę w procesach automatyzacji produkcji oraz logistyki wewnętrznej. Układy rolkowe łączą poszczególne obszary operacyjne zapewniając płynny przepływ towarów oraz stałe zasilanie gniazd technologicznych, w których realizowane są procesy produkcyjne oraz logistyczne. Trudno wyobrazić sobie automatyzację hal przemysłowych bez tej podstawowej technologii.
Czym są transportery rolkowe?
Transportery rolkowe to urządzenia transportu bliskiego wykorzystywane do automatycznego przemieszczania zróżnicowanych ładunków – palet, beczek, kartonów, pudełek, produktów luzem, zgrzewek, worków, big bagów – z punktu A do punktu B.
Transportery rolkowe dzielimy na dwa podstawowe rodzaje ze względu na używany napęd:
- Transportery grawitacyjne – wykorzystują siłę grawitacji do transportu towarów. Buduje się specjalną stalową konstrukcję, gdzie punkt nadania ładunku znajduje się powyżej punktu odbioru. Pomiędzy poszczególnymi elementami konstrukcji znajdują się rolki nośne, dzięki którym produkt umieszczony w punkcie nadania przemieszcza się z udziałem siły grawitacji w kierunku odbioru. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale w przypadku długich ciągów komunikacyjnych, np. w zakładach przemysłowych, w których zakład produkcyjny znajduje się w znacznej odległości od magazynu surowców gotowych.
- Transportery napędzane – podobnie, jak w opisywanym powyżej rozwiązaniu, transport ładunków z punktu A do punktu B odbywa się na rolkach zamontowanych w konstrukcji stalowej. W tym przypadku rolki posiadają napęd elektryczny. Zastosowanie napędu elektrycznego zapewnia pełną kontrolę nad transportowanym ładunkiem i jest to zabieg częściej wykorzystywany w przypadku zaawansowanych układów technologicznych.
Planując wdrożenie transporterów, warto postawić na producenta systemów rolkowych, który zapewni stały dostęp do części zamiennych oraz zagwarantuje odpowiedni poziom usług serwisowych.
Transportery rolkowe w procesie produkcji
Transportery rolkowe w procesie produkcji mają za zadanie zapewnić stabilność i najwyższy stopień powtarzalności realizowanych operacji.
Układ transportowy pozwala przemieszczać surowce pomiędzy maszynami przetwarzającymi i pakującymi.
Od olbrzymich ładunków w przemyśle ciężkim, po małe cukierki w branży spożywczej – przenośniki rolkowe stanowią integralną część nowoczesnych linii produkcyjnych.
Wdrożenie automatycznego układu transportowego oszczędza czas i pieniądze, ponieważ zmniejsza ilość potrzebnej nieefektywnej pracy ręcznej. Dodatkowo niewykorzystana siła robocza może zostać przesunięta do obszarów, które tego wymagają.
W nowoczesnych zakładach produkcyjnych duże znaczenie ma poziom bezpieczeństwa w obiekcie. Transportery zmniejszają ryzyko, że pracownicy doznają urazów lub wypadków spowodowanych przenoszeniem ciężkich i niebezpiecznych ładunków.
Transportery rolkowe w procesach logistycznych
Transportery rolkowe są coraz częściej stosowane w celu automatyzacji obiektów logistycznych.
W większości magazynów mamy do czynienia z procesem składającym się z czterech podstawowych etapów:
- przyjęciem towarów, gdzie transportery rolkowe można wykorzystać jako podstawową technologię gwarantującą płynny przepływ ładunków,
- ładunki przenoszone przez transportery ze strefy przyjęć trafiają do obszaru, w którym są składowane,
- podczas kompletacji można wykorzystać układy transportowe integrując zaawansowane systemy sortujące,
- a w strefie wydania organizuje się specjalne bufory z technologii rolkowej w celu przygotowania ładunków, które docelowo trafią do określonego klienta.
Transportery rolkowe pozwalają automatyzować poszczególne obszary funkcjonale oraz całe obiekty. Zasadność wdrożenia powinna być dokładnie zweryfikowana na podstawie zasobów zaangażowanych w realizację poszczególnych czynności.