Na czele trwającej rewolucji technologicznej stoją maszyny zaprojektowane do wykonywania niezliczonych zadań z najwyższą precyzją i wydajnością — roboty przemysłowe. Zapewniają wsparcie od montażu powierzchniowego po skomplikowane procesy produkcyjne. Przyjrzeliśmy się bliżej dwóm gałęziom przemysłu, w których znajdują zastosowanie.
Precyzyjne roboty w branży elektronicznej
W branży elektronicznej roboty przemysłowe są wykorzystywane między innymi do przykręcania śrub elastycznych obwodów drukowanych (FPC). Pozwala na to kooperacja dwóch maszyn, które wyposażone są w precyzyjne czujniki siły. Dzięki temu samodzielnie wykrywają zmiany pozycji i nieprawidłowości, co zapobiega potencjalnym uszkodzeniom. Do tego zadania wykorzystuje się roboty przemysłowe, które mają zamontowany w końcówce wkrętak elektryczny.
Zastosowanie maszyn w tym procesie zapewnia nie tylko wysoką precyzję, ale również zwiększa efektywność produkcyjną poprzez automatyzację operacji montażowych. Ponadto, dzięki wykorzystaniu inteligentnych funkcji, można zminimalizować ryzyko uszkodzenia delikatnych komponentów elastycznych obwodów drukowanych.
Automatyzacja systemów pakowania
W logistyce również roboty cieszą się dużą popularnością. Przykładowo robot SCARA wykorzystywany jest do szybkich i powtarzalnych operacji w płaszczyźnie horyzontalnej typu „pick and place”. Przyspiesza i optymalizuje proces paletyzacji, dopasowania czy sortowania. Inteligentne funkcje umożliwiają automatyzację pracy, a także dokładne monitorowanie wszystkich czynności. Dzięki temu szybciej wyłapywane są błędy i można wdrożyć odpowiednie rozwiązania.
Nowoczesny robot SCARA może posiadać zaawansowane funkcje bezpieczeństwa. Zostać wyposażony w zabezpieczenia, takie jak detektory kolizji, czyli szybkie zatrzymywanie w razie wykrycia niebezpieczeństwa. Jest to dobra informacja dla wszystkich gałęzi przemysłu, gdzie konieczna jest integracja pracowników z automatycznymi rozwiązaniami.
Jaką przyszłość mają roboty przemysłowe?
Przyszłość robotów przemysłowych zapowiada się bardzo obiecująco. Obserwujemy dynamiczny rozwój technologii, który czyni je coraz bardziej wszechstronnymi. Kierunkami rozwoju będą między innymi:
- Większa elastyczność i mobilność. Celem jest łatwiejsza adaptacja robotów do różnych zadań i warunków pracy. Ich większa mobilność umożliwi efektywne poruszanie się po fabrykach czy magazynach.
- Integracja sztucznej inteligencji. Dzięki temu roboty będą bardziej samodzielne, zdolne do uczenia się i podejmowania złożonych decyzji.
- Współpraca człowiek-robot. Kolejnym istotnym trendem jest rozwój współpracy ludzi z maszynami. Już dziś jednym z głównych celów projektowych jest tworzenie robotów, które mogą bezpiecznie współdziałać z pracownikami, pomagając w wykonywaniu zadań i eliminując monotonne czynności.
Jak widzisz, przyszłość przemysłu to automatyzacja. Odwiedź PG SYSTEMS SP. Z O.O. i już teraz zacznij wdrażać rozwiązania, które zapewnią Twojej firmie przewagę konkurencyjną.