Z reguły zawód komornika kojarzy się negatywnie. Jest to dość trudna praca, która budzi odmienne emocje. Nie da się ukryć, że taka działalność jest bardzo istotna, bowiem często jego interwencja jest jedyną rozsądną możliwością spłacenia długów. Niestety komornik kojarzy się z bezduszną osobą, która pozbawia biednych ludzi jakiegokolwiek majątku. Kim jest komornik? Czym się dokładnie zajmuje? Czy każdy może zostać komornikiem? Na te i na wiele innych pytań odpowiada ten artykuł.
Kim jest komornik?
Komornik to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym. Dlatego też zaliczany jest do grona tak poważanych osób, jak chociażby sędzia lub prokurator. W tym przypadku szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jeden szczegół- komornik działa właściwie jak przedsiębiorca, gdyż prowadzi działalność na własną rękę. Ma możliwość zajęcia mienia, a następnie spieniężenia go, dzięki czemu możliwe jest oddanie należności. Zgodnie z prawem zajęciu podlega chociażby rachunek bankowy, ruchomości i nieruchomości, wynagrodzenie, a także papiery wartościowe
Czym zajmuje się komornik sądowy?
Do jego zadań należy wykonywanie rozstrzygnięć sądowych. Stosuje instytucje, które związane są z przymusem egzekucyjnym. Zgodnie z Kodeksem Postępowania Cywilnego może także przeprowadzać spis inwentarza, który istotny jest, aby ustalić wartość całego spadku. W jego skład wchodzą pasywa, czyli koszty i aktywa, czyli zyski. Komornik wszelkie działania może podejmować tylko i wyłącznie w związku z wyrokiem sądu. Inwentarz spisuje się w dwóch przypadkach:
- ustanowienie kuratora dla zarządu
- złożenie oświadczenia o akceptacji spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Kto może zostać komornikiem?
Co ciekawe, nie każdy może zostać komornikiem. Konieczne jest spełnienie kilku istotnych warunków. Jednym z nich jest oczywiście obywatelstwo polskie. Dodatkowo istotna jest chociażby pełna zdolność do czynności prawnych. Komornik musi mieć ukończone 26 lat, a także skończone studia wyższe prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem magistra. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że podobne wymogi są określone dla adwokata, który będzie prezentował swoich klientów w sądzie. Oczywiście przyszły komornik nie może być podejrzany o żadne przestępstwo, a także musi być zdolny, jeśli chodzi o stan zdrowia. Nie obędzie się bez odbycia aplikacji komorniczej i złożenia egzaminu komorniczego. Z tych dwóch ostatnich obowiązków zwolnione są osoby, które ukończyły aplikacje prawnicze. Należy pamiętać o tym, że komornik może zostać powołany, a nie zatrudniony.