Finansowanie w postaci kredytu bankowego z jednej strony może przybliżyć Cię do realizacji marzenia, z drugiej strony może stać się źródłem problemów. Banki często wykorzystują niewiedzę klientów, stosując niekorzystne dla nich rozwiązania. Sprawdź, jakie masz prawa w kontekście unieważnienia umowy kredytowej, windykacji bankowej czy błędnego naliczenia odsetek.
Po pierwsze – przeczytaj umowę
Sprawy bankowe są skomplikowane w swojej istocie. Większość kwestii spornych reguluje umowa zawarta z bankiem, z którą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy się szczegółowo zapoznać. Ale najczęściej jest ona napisana językiem niezrozumiałym dla przeciętnego kredytobiorcy, co utrudnia podjęcie kroków prawnych. Dlatego warto skorzystać z pomocy adwokata, który przeanalizuje zapisy umowy, a następnie ustali możliwe rozwiązania.
Analiza umowy jest niezbędna w niemal każdym sporze z bankiem, bez względu na to, czy chodzi o unieważnienie kredytu, renegocjowanie jego warunków czy błędne naliczenie odsetek. Dlatego szczególną ostrożność należy zachować już w momencie jej podpisywania. Skonsultuj się z adwokatem, dzięki czemu unikniesz ewentualnych konsekwencji wynikających z podpisania niekorzystnego dla Ciebie kontraktu.
Kiedy można unieważnić umowę kredytową?
Unieważnić można umowę kredytu, które zawiera tzw. klauzule abuzywne. Pod tym pojęciem kryją się nieuczciwe, niekorzystne dla kredytobiorcy warunki. Inną przesłanką unieważnienia jest wprowadzenie kredytobiorcy w błąd.
Powszechnie uważa się, że unieważnieniu podlega wyłącznie umowa kredytu we frankach szwajcarskich, ale tak naprawdę można to zrobić z każdego typu kontraktem. Coraz popularniejszym narzędziem staje się też sankcja kredytu darmowego, którą można zastosować w przypadku kredytów konsumenckich. Polega ona na spłacie zobowiązania w kwocie odpowiadającej wartości pożyczonego kapitału, bez odsetek i prowizji. Nieodzowna okazuje się jednak pomoc prawnika w sprawie sankcji kredytu darmowego. Samemu trudno dochodzić swoich praw, zwłaszcza jeśli pracownicy banku przekonują do zawarcia ugody lub wdrożenia innego, mniej korzystnego rozwiązania.
Błędnie naliczone odsetki, nieuczciwa windykacja – co robić?
Bank ma prawo naliczyć odsetki zgodnie z umową kredytu. Jeśli zauważysz, że rata kredytu jest zbyt wysoka, masz prawo wystąpić z żądaniem korekty lub zwrotu nieprawidłowo naliczonych kwot. Bank musi ustosunkować się do Twojego pisma, wyjaśniając przyczyny naliczenia wysokich odsetek.
W przypadku nieprawidłowo prowadzonych działań windykacyjnych również mamy prawo się bronić. Bank nie może rozpocząć windykacji przed upływem terminu płatności ani też zablokować dostępu do bieżących środków, jeśli nie stanowi tak umowa kredytu. Pamiętaj, że nieprawidłowości możesz zgłosić w dowolnym momencie, jednak najlepiej zrobić to jak najszybciej. Jeśli nie wiesz, jakich argumentów użyć w sporze z bankiem, skorzystaj z pomocy prawnika. Będzie on reprezentował Cię zarówno w negocjacjach, jak i w ewentualnym sporze sądowym.