Ściana LED to świetna alternatywa dla plakatów, banerów reklamowych czy standardowych witryn sklepowych. Wysokiej jakości materiały wideo czy animacje przyciągają uwagę bardziej niż statyczne reklamy. Jak działają ściany LED i na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę, zanim je zakupimy?
Jak działają ściany LED i dlaczego są tak skuteczne?
Ściany LED złożone są zwykle z kabinetów zawierające moduły, które połączone są ze sobą. Dzięki temu tworzą jednolite płótno, na którym można wyświetlać realistyczne obrazy. Opcje montażu są przeróżne – możemy po prostu powiesić je na ścianie, zamontować wokół kolumny, podwiesić pod sufitem czy zbudować z nich nieregularne kształty.
Dlaczego ściany LED mają przewagę nad standardowymi, papierowymi banerami czy ulotkami? Dzisiejsze społeczeństwo przyzwyczajone jest do dynamicznych treści, które zmieniają się i zaskakują efektami wizualnymi oraz dźwiękowymi. Standardowe, statyczne reklamy często są przez nas praktycznie niezauważalne. Aby przyciągnąć uwagę klientów, potrzebujemy czegoś więcej. I tu wkraczają zarówno niewielkie wyświetlacze, jak i ekrany wielkoformatowe LED, które dają nam o wiele większe możliwości w zakresie wyświetlania przekazów reklamowych czy informacyjnych. Zachwycają nie tylko jakością obrazu, ale też możliwością zdalnego sterowania czy ustalania harmonogramów wyświetlania. Wszystko to dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu. W przypadku ekranów LED Signage marki Samsung mamy do czynienia z oprogramowaniem Samsung Magic Info, które umożliwia zarówno tworzenie treści, jak i ustalanie czasu ich wyświetlania oraz prezentację na ekranach w całej sieci naszych urządzeń.
LED Signage – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Na początek musimy w ogóle zadecydować, gdzie nasza ściana LED ma być wykorzystana. Czy będziemy montować ją wewnątrz pomieszczeń, na witrynie sklepowej, a może całkowicie na zewnątrz – na budynku czy przystanku autobusowym? Od tego zależy, jaki produkt będziemy musieli wybrać. Ekrany wielkoformatowe LED montowane na dworze powinny być odporne na działanie czynników zewnętrznych. Muszą mieć również wysoką jasność dla zwiększenia widoczności nawet w słoneczne dni. Przykładowo ściany LED z serii XRB marki Samsung mają jasność aż 5000 nitów i posiadają ochronę w klasie IP65, a także wykonane są z materiałów odpornych na promieniowanie UV.
W przypadku wyświetlaczy wykorzystywanych np. w produkcjach filmowych czy jako telebimy na wydarzeniach sportowych i koncertach, istotna będzie wysoka częstotliwość odświeżania ekranu, dzięki której nawet dynamiczne sceny będą płynnie wyświetlane, bez żadnych opóźnień i zakłóceń.
W większości ścian LED istotny będzie też rozstaw pikseli, czyli tzw. wartość pixel pitch. Jest to odległość między pikselami, która wpływa na gęstość pikseli, mającą bezpośredni wpływ na rozdzielczość ekranu.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.