Perspektywy zawodowe po studiach z inżynierii oprogramowania dają wiele możliwości. Można po nich znaleźć zatrudnienie w nowoczesnych firmach, które wymagają technologie komunikacyjne, informacyjne oraz konsultingowe, a nawet w przemyśle gier komputerowych. Chcesz wiedzieć, jak objąć tego typu stanowiska? Sprawdź z nami, jak to osiągnąć!
Inżynieria oprogramowania – studia dla kogo?
Inżynieria oprogramowania może idealnie odpowiadać osobom, które mają zdolność analitycznego oraz logicznego myślenia. A wszystko dlatego, że ta umiejętność pozwoli przyszłym specjalistom IT swobodnie poruszać się w złożonym świecie dynamicznie rozwijających się technologii informatycznych. Szczególnie cenne wśród studentów są także kompetencje miękkie pozwalające na bezproblemową pracę w zespole oraz podejmowania wyzwań związanych z ryzykiem. Zmienianie kodu czy jego całkowite usunięcie, zwłaszcza napisanego przez kogoś innego, będzie pierwszym, prawdziwym kamieniem milowym do przejścia wśród programistów (juniorów). Dlatego tak ważne jest, aby inżynier z dyplomem umiał dobrze ocenić sytuację. A co za tym idzie, nie bał się wprowadzać radykalnych zmian, jeśli będą konieczne dla dobra projektu.
Inżynieria oprogramowania a osoby bez umiejętności kodowania
Niektóre osoby, które rozpoczną studia na specjalności Inżynieria oprogramowania, zapewne będą miały już wcześniejsze doświadczenie z kodowaniem, na przykład w ramach edukacji na profilu informatyczno-matematycznym w szkole średniej. Jednak, jeśli nie będziesz należał do tego grona, nie ma się czym przejmować. Program Inżynierii oprogramowania (studiów I stopnia) na wielu uczelniach wyższych jest tak zaprojektowany, by przyszli studenci bez wcześniejszej styczności z programowaniem mogli szybko nadrobić zaległości. Dzięki temu wszyscy mogą na nich poczuć się, jakby byli na równym poziomie. Na przykład, UTH w Warszawie stosuje podejście indywidualizacji procesu nauczania, które pozwala dostosować tempo oraz zakres materiału do potrzeb słuchaczy, pomagając im efektywnie uzupełnić brakującą wiedzę. Choć może to wymagać od Ciebie dodatkowej pracy umysłowej, zapewniamy, że jest to wysiłek warty podjęcia.
Studia inżynierskie „Inżynieria oprogramowania” na UTH!
Przez okres pierwszych semestrów studiów inżynierskich na UTH w Warszawie zdobędziesz podstawową wiedzę z zakresu m.in.:
- sieci komputerowych,
- techniki cyfrowej,
- architektury komputerów,
- baz danych.
Kolejne etapy nauki będą z kolei obejmować:
- języki programowania,
- algorytmy,
- struktury danych.
Rozwiniesz zatem wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w ramach Java, Python, C++, SQL Server, BizTalk, SharePointServer, Visual Studio Ultimate, Windows oraz Windows Server. W ramach specjalności będziecie również pracować na rozwiązaniach, typu Jira, Bitbucket, Github, Trello, MS Project. Stąd rozwiązania mobilne oraz desktopowe nie będą Ci obce!