W Polsce dominuje rynek samochodów z manualną skrzynią biegów, ale wraz z napływem automatycznych skrzyń biegów, „sztuka prowadzenia samochodu z manualną skrzynią biegów” może okazać się trudna do opanowania. Mimo to, posiadanie i prowadzenie samochodu z manualną skrzynią biegów jest wciąż marzeniem wielu osób. Jednakże jedną rzeczą jest prowadzenie samochodu, a inną nauczenie się tej sztuki. Oto więc kompleksowy przewodnik po prowadzeniu samochodu z manualną skrzynią biegów.
Znajomość wszystkich pedałów i dźwigni
Zanim przejdziesz dalej, niezwykle ważne jest, aby poznać różne pedały i dźwignie związane z prowadzeniem samochodu. Mówiąc prościej, prowadzenie samochodu z manualną skrzynią biegów wymaga użycia pedałów A, B, C (gazu, hamulca i sprzęgła) oraz dźwigni zmiany biegów. Najbardziej wysunięty w prawo pedał to pedał gazu, a najbardziej wysunięty w lewo to pedał sprzęgła. Ten pośrodku to pedał hamulca, natomiast dźwignia zmiany biegów jest zazwyczaj umieszczona na konsoli środkowej, a czasami na desce rozdzielczej.
Gaz — Służy do przyspieszania, czyli ruszania samochodu z miejsca i utrzymywania prędkości. Nie trzeba dodawać, że przy większym nacisku na pedał gazu przyspieszenie jest większe.
Hamulec — Jak sama nazwa wskazuje, pedał hamulca służy do hamowania lub zatrzymywania samochodu. Ponownie, im większa siła nacisku, tym mocniejsze jest hamowanie.
Sprzęgło — pedał sprzęgła jest jednym z najważniejszych spośród wszystkich trzech, ponieważ służy do wrzucania biegów i wprawiania pojazdu w ruch. Pedał służy do włączania/wyłączania sprzęgła, które zasadniczo przenosi moc z silnika na koła.
Jak prowadzić samochód z manualną skrzynią biegów
Zanim uruchomisz samochód, upewnij się, że wyregulowałeś fotel kierowcy zgodnie z własnymi potrzebami, zapiąłeś pasy bezpieczeństwa i zaciągnąłeś hamulec ręczny. Następnie należy zapoznać się ze schematem zmiany biegów (opisanym na dźwigni zmiany biegów) i spróbować dokonać udawanej zmiany biegów, aby się do niej przyzwyczaić. Upewnij się również, że znajdujesz się na równym terenie, aby uniknąć staczania się do przodu lub do tyłu. Następnie wykonaj poniższe kroki.
- Ustaw lusterka — Po zapoznaniu się z samochodem, pierwszą i najważniejszą rzeczą jest dostosowanie wewnętrznego lustra i lusterek bocznych zgodnie z potrzebami. Zapewnia to bezpieczeństwo, ponieważ nie będziesz musiał bawić się ustawieniami lusterek w podróży lub odrywać wzroku od drogi.
- Uruchomienie samochodu na biegu neutralnym — Po upewnieniu się, że samochód jest na biegu neutralnym, należy uruchomić silnik, przekręcając kluczyk w stacyjce i wciskając pedał sprzęgła. Teraz, starsze samochody mogą nie wymagać wciśnięcia sprzęgła, aby uruchomić samochód, ale większość nowoczesnych samochodów jest zaprojektowana w taki sposób, że trzeba wcisnąć sprzęgło przed uruchomieniem silnika. Praktyka ta zapewnia również, że w przypadku, gdy zapomnisz ustawić skrzynię biegów w pozycji neutralnej, samochód i tak nie będzie reagował podczas ruszania.
- Wrzuć pierwszy bieg — Teraz gdy silnik pracuje, powinieneś całkowicie wcisnąć sprzęgło lewą stopą i wrzucić pierwszy bieg za pomocą dźwigni zmiany biegów. A ponieważ jesteśmy na tym punkcie, pamiętaj, że lewa stopa powinna być używana tylko do obsługi sprzęgła, podczas gdy prawa stopa musi być używana do obsługi pedałów gazu i hamulca.
- Wprawienie samochodu w ruch — Aby wprawić samochód w ruch, należy zwolnić hamulec ręczny, upewniając się jednocześnie, że pedał sprzęgła jest nadal wciśnięty. W tym momencie nie należy przyspieszać. Zacznij podnosić pedał sprzęgła, aż zauważysz spadek obrotów i płyty sprzęgła zaczną się stykać. Nazywa się to również „punktem zgrzytu”. W tym momencie dalsze rozłączanie sprzęgła sprawi, że samochód będzie pełzał do przodu bez żadnego przyspieszenia.
Jeśli przez przypadek samochód zgaśnie, co zdarzyło się kilka razy, wyłącz zapłon i zacznij wszystko od nowa, aż opanujesz ten proces. Gdy już to opanujesz, zacznij delikatnie wciskać pedał gazu, aby płynnie poruszać się do przodu. Upewnij się również, że gdy samochód jest w ruchu, całkowicie puszczasz sprzęgło, aby go nie zużywać. - Zmiana na wyższy bieg — Gdy samochód jest w ruchu, zwolnij pedał gazu, wciśnij sprzęgło i przełącz dźwignię zmiany biegów na drugi bieg, zgodnie ze schematem zmiany biegów. Po zmianie biegu na wyższy zwolnij sprzęgło i zacznij wciskać pedał gazu z umiarkowaną siłą, aby utrzymać tempo jazdy. Typowy punkt zmiany biegu na wyższy to obroty silnika pomiędzy 1500 a 2500 obr/min w samochodach benzynowych i pomiędzy 1200 a 2000 obr/min w dieslach. Pamiętaj, że cały proces włączania/wyłączania sprzęgła, zmiany biegów i dostosowywania siły docisku gazu musi być zsynchronizowany i następować szybko po sobie.
- Zmniejszanie biegów — Jeśli napotkasz korek i zaczniesz zwalniać, zauważysz, że samochód zaczyna drżeć. W takim przypadku należy zredukować liczbę biegów, postępując w ten sam sposób: puszczając pedał gazu, wciskając sprzęgło i redukując bieg na niższy (np. z trzeciego na drugi).
- Zatrzymanie samochodu z manualną skrzynią biegów — Aby całkowicie zatrzymać samochód z manualną skrzynią biegów, należy stopniowo redukować biegi do pierwszego biegu, puszczając pedał gazu i naciskając z umiarkowaną siłą na pedał hamulca. Gdy samochód osiągnie prędkość pełzania, należy przełączyć go na bieg neutralny i pozwolić mu na swobodne toczenie się bez naciskania pedału gazu, wcisnąć sprzęgło i całkowicie wcisnąć hamulec, aby doprowadzić samochód do zatrzymania. Przeciwnie, w sytuacjach awaryjnych, można zatrzymać samochód na każdym biegu poprzez wciśnięcie sprzęgła i przesunięcie na bieg neutralny.
- Cofanie samochodem z manualną skrzynią biegów — Przed wrzuceniem biegu wstecznego upewnij się, że jesteś w stanie całkowicie się zatrzymać. Podczas cofania należy rozejrzeć się dookoła, a zwłaszcza upewnić się, że za samochodem nie ma żadnego pojazdu ani osoby.
- Parkowanie samochodu z manualną skrzynią biegów — W przeciwieństwie do samochodów z automatyczną skrzynią biegów, samochody z manualną skrzynią biegów nie mają biegu „Parking”. Dlatego ważne jest, aby za każdym razem, gdy parkujesz samochód, zaciągać hamulec ręczny/postojowy. Alternatywnie można również włączyć pierwszy lub wsteczny bieg, aby zapobiec stoczeniu się lub przemieszczeniu samochodu.
- Ruszanie na wzniesieniu lub jazda w dół — Jedna z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia jest wtedy, gdy musisz ruszyć na wzniesieniu, ponieważ istnieje ryzyko stoczenia się. W takim przypadku należy zaciągnąć hamulec ręczny, wrzucić pierwszy bieg, zacząć puszczać sprzęgło i jednocześnie wciskać pedał gazu, a gdy samochód zacznie walczyć z hamulcem ręcznym, zwolnić go i ruszyć z miejsca. Kluczem jest tu wyczucie czasu.
Przeciwnie, podczas jazdy w dół, należy zmienić bieg samochodu na niższy i hamowanie silnikiem, i niech samochód toczy się na niższych obrotach silnika dla lepszej kontroli. Należy unikać zmiany biegu na neutralny, ponieważ spowoduje to znaczne osłabienie hamulców, a co gorsza całkowitą niesprawność hamulców.
Nauka jazdy
Wszystkie rzeczy zostały powiedziane i zrobione, wszystko sprowadza się do ćwiczenia umiejętności jazdy. Chociaż możesz ćwiczyć sam z ważnym prawem jazdy, to zawsze lepiej mieć kogoś do towarzystwa, jak można nauczyć się drobiazgów jazdy samochodem z manualną skrzynią szybciej. Wskazane jest, aby rozpocząć na odizolowanym polu / parkingu i jak nauczysz się różnych umiejętności, przenieś się do mniej zatłoczonych miejsc, aby opanować umiejętności.
Zalety manualnej skrzyni biegów
Ponieważ manualne skrzynie biegów są o wiele prostsze od automatycznych, są łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak. Manualna skrzynia biegów zapewnia również lepszą kontrolę kierowcy, co pozwala mu wydobyć z samochodu większą wydajność. Co więcej, skrzynia biegów manualna jest bardziej wydajna niż większość samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Gdyby to nie było wszystko, ręczne skrzynie biegów są o wiele tańsze niż ich automatyczne odpowiedniki.
Kilka rzeczy, które trzeba zrobić i których nie należy robić.
Należy
- Zawsze sprawdzać otoczenie pod kątem bezpieczeństwa swojego i innych.
- Zapoznać się z różnymi funkcjami i pedałami/dźwigniami samochodu.
- Zapinać pasy bezpieczeństwa przez cały czas.
- Zawsze uruchamiać samochód w pozycji neutralnej.
- Zmniejszać bieg podczas zwalniania lub w korku.
- Podczas parkowania zawsze zaciągać hamulec ręczny.
- Użyć hamulca ręcznego podczas ruszania na wzniesieniu.
Nie wolno
- Unikaj wciskania sprzęgła w ruchu ulicznym lub na postoju.
- Nie przełączać biegu na neutralny podczas jazdy w dół.
- Unikać hamowania podczas przyspieszania i odwrotnie.
- Nie włączać biegu wstecznego podczas jazdy.
- Unikać zmiany biegu na inny niż neutralny.
- Powstrzymać się od wciskania sprzęgła podczas przyspieszania na wyższych biegach.
Wnioski
Teraz gdy znasz już wszystkie czynności związane z nauką jazdy samochodem z manualną skrzynią biegów, nie zapomnij cieszyć się jazdą. I jak zawsze, przestrzegaj wszystkich przepisów ruchu drogowego, jedź bezpiecznie i szanuj innych kierowców.