Ceramika jako materiał posiada niezwykle rozbudowaną historię, sięgającą czasów paleolitu. Niegdyś było to jedno z niewielu tworzyw, jakie ludzie bądź jeszcze przedstawiciele form przedludzkich wykorzystywali do codziennych czynności. Sztuka tworzenia naczyń z uformowanej gliny pojawiła się jednak znacznie później, choć i tak okres ten traktowany jest przez nas jako odległy.
Dziś ceramiki używamy do przeróżnych celów, w zależności od zapotrzebowania. Znajduje ona swoje zastosowanie w budownictwie, medycynie, architekturze i przemyśle. Wszystko to zawdzięczamy rozwojowi technologicznemu, jaki miał miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Podstawą w kwestii tworzenia wyrobów ceramicznych jest masa. W poniższym artykule postaramy się dokładnie omówić wszystkie jej składowe oraz wskażemy, czym różni się w zależności od przeznaczenia.
Z czego wykonuje się masę ceramiczną?
Na masę ceramiczną składa się szereg materiałów, które raczej nie należą do grona trudno dostępnych w dzisiejszym świecie. Mowa tu o glinie, kwarcu, skaleni, piasku i wodzie. To zupełna podstawa, do której w zależności od techniki obróbki i konkretnego przeznaczenia dodawane są pozostałe składniki. Niezwykle istotne jest mieszanie wszystkich składników – może ono trwać nawet do dwunastu godzin. Ma to na celu, przy użyciu specjalistycznego młyna doprowadzić do uzyskania jednolitej konsystencji masy. Tak przygotowany produkt jest przeważnie zdatny do formowania, co można wykonać na wiele sposobów.
Biorąc pod uwagę gabaryty i przeznaczenie, masie ceramicznej można nadawać kształt ręcznie na kole garncarskim lub wykorzystując do tego specjalne formy gipsowe. Metodą coraz częściej stosowaną w wielu zakładach przemysłowych staje się natomiast formowanie próżniowe.
Cechy ceramiki w zastosowaniach przemysłowych
Choć moda na naczynia z ceramiki nieustannie powraca, obecnie materiał ten znajduje szersze zastosowanie w przemyśle. W zależności od zapotrzebowania masy ceramiczne wykonuje się na różne sposoby, używając do tego odmiennych składników. W dużej mierze materiał ten wykorzystywany jest do izolacji cieplnej w kontekście chociażby grzałek o dużych mocach. Z uwagi na możliwość pracy w ekstremalnie wysokich temperaturach, z ceramiki ogniotrwałej wykonuje się również piece przemysłowe.
Co więcej, w razie pęknięcia jakiegokolwiek elementu ceramicznego, dostępne w sprzedaży kity i kleje ogniotrwałe będą w stanie bezproblemowo wypełnić szczelinę. To także świetne rozwiązanie dotyczące izolacji elektrycznej. Być może udało nam się zauważyć kiedyś izolatory na słupach energetycznych. Okazuje się, że dzięki zerowej przewodności, tworzywo to doskonale spisuje się w roli zabezpieczenia przed zwarciami oraz nieplanowanym przepływem prądu.
Zastosowanie ceramiki w przemyśle jest znacznie obszerniejsze i ciężko byłoby wymienić wszystkie jej cechy w krótkim wpisie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że to masa konstrukcyjna, a dokładnie jej skład odpowiada za właściwości końcowe produktu.