Kończysz wkrótce szkołę średnią i planujesz wyjazd na studia do innego miasta? Jako miejsce zamieszkania wybrałeś/aś akademik. W takim razie poniższy tekst powinien Cię zainteresować. To pewnego rodzaju mini poradnik, z którego dowiesz się, co warto wiedzieć na temat życia w akademiku, jakie są ich rodzaje oraz jak stworzyć swoją własną przestrzeń w pokoju. Mamy nadzieję, że nasz informator rozwieje Twoje obawy i pokaże, że życie w akademiku może być ciekawe i wygodne. Zaczynajmy.
Dla kogo akademik jest idealnym rozwiązaniem?
Pokój w akademiku jest idealnym rozwiązaniem dla osób, których nie stać na samodzielny wynajem bądź zakup mieszkania w mieście, w którym znajduje się uczelnia, na której chcą studiować. Można pokusić się o stwierdzenie, że akademik w ogromnym stopniu ułatwia edukację osobom z mniejszych miast i wsi dając im taki sam dostęp do uczelni jak lokalnym mieszkańcom. Należy jednak wiedzieć, że przyznanie pokoju w akademiku nie jest łatwe, ale to już temat na osobny artykuł.
Jakie rodzaje akademików funkcjonują w Polsce?
W Polsce funkcjonują różne rodzaje akademików, które różnią się między sobą standardem, ceną, lokalizacją, wielkością pokoi, liczbą osób w pokoju, dostępnością łazienki i kuchni oraz innymi udogodnieniami.
Najpopularniejsze są akademiki państwowe, które należą do uczelni publicznych. Są one najtańsze, ale często też oferowane przez nie warunki zakwaterowania pozostawiają sporo do życzenia. Dobra wiadomość jest taka, że większość z nich podlega stałym remontom i odświeżeniu, dzięki czemu baza pokoi poprawia się z każdym rokiem.
Inną grupą są akademiki prywatne, które należą do prywatnych firm, których celem jest działalność komercyjna. Są one dużo droższe od państwowych, ale oferują dużo wyższy standard i lepsze warunki do życia. W prywatnych akademikach dużą zaletą jest bogata oferta udogodnień: siłownia, pralnia, sala telewizyjna, strefa odpoczynku, strefa do pracy typu coworking.
Możemy też spotkać akademiki dla pracowników naukowych, które tworzone są dla kadry, która wykłada na danej uczelni. Jest to ukłon i ułatwienie dla osób, które dojeżdżają do innej miejscowości, aby uczyć studentów.
Jak stworzyć swoją przestrzeń w akademiku – 3 pomysły
Mieszkanie w akademiku może być ciężkie pod względem stworzenia Twojej własnej przestrzeni i czucia się w niej dobrze. Na szczęście, jeśli wybierasz krakowski akademik LivinnX, nie musisz się o to martwić – pokoje są udekorowane stylowo i mają wszystko, czego potrzebujesz do studenckiego życia. Zawsze można też pokusić się o to, aby prostymi trikami, przestrzeń była jeszcze bardziej nasza. Oto 3 pomysły:
- Wykorzystaj półki i kosze
Jednym z największych problemów w akademiku jest brak miejsca na przechowywanie rzeczy. Aby temu zaradzić, możesz wykorzystać półki i kosze, które pomogą zagospodarować ubrania, książki, akcesoria i inne przedmioty. Półki możesz zamontować na ścianie (a jeśli nie ma takiej możliwości) postawić na podłodze. Kosze mogą być z wikliny, plastiku lub materiału. Te dwa, proste przedmioty, pomogą utrzymać porządek nie zajmując przy tym wiele przestrzeni.
- Dodaj lub zmień oświetlenie i połóż mały dywan i poduszki
Oświetlenie ma duży wpływ na nastrój i atmosferę w pomieszczeniu. Jeśli chcesz, aby Twój pokój w akademiku był przytulny i ciepły, postaraj się zmienić oświetlenie na takie, które będzie zarówno funkcjonalne, jak i będzie tworzyć miły nastrój. Drugi dodatek to mały dywan oraz 2-3 poduszki, które dodadzą wnętrzu domowego ciepła.
- Zadbaj o zieleń w pokoju
Rośliny to świetny sposób na dodanie kolorystyki w pokoju. Kwiaty w donicach nie tylko poprawią jakość powietrza, ale też będą stanowić dekorację znaną z domu. W obawie o stan roślin możesz wybrać gatunki, które są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają dużo światła. Dwie, trzy niewielkie rośliny naprawdę zrobią różnicę. Ożywią Twój pokój, sprawią, że poczujesz się jak w domu. Zyskasz przy tym opinię osoby, która dba o takie detale, co z pewnością zostanie zauważone przez współlokatorów i odwiedzających Cię gości.
Mamy nadzieję, że nasze pomysły na własną aranżację przestrzeni w akademiku będą dla Ciebie inspiracją do zmian. Z reguły w takich sytuacjach liczy się odrobina kreatywności i chęci, a niekoniecznie duże wydatki.