Jeśli nie uzyskujesz wystarczającej wydajności w grach na swoim laptopie, możesz wypróbować zewnętrzną kartę graficzną. Czy są one tego warte?
Zewnętrzne procesory graficzne (eGPU) wydają się świetne. Możesz uzyskać grafikę o jakości komputera stacjonarnego na laptopie, co oznacza, że potrzebujesz tylko jednego komputera do wygodnego użytkowania i grania na wysokim poziomie.
Ale czy są one w stanie dorównać wewnętrznym układom GPU? Czy warto wydać pieniądze na stację dokującą? Jakiej wydajności naprawdę możesz się spodziewać? Niestety, w przypadku zewnętrznych układów GPU oczekiwania i rzeczywistość mogą się różnić. Ale wciąż mogą być użyteczne. Przyjrzyjmy się temu.
Jak działają zewnętrzne układy GPU?
W większości przypadków zobaczysz zewnętrzny GPU podłączony do stacji dokującej. Stacja dokująca z zewnętrznym GPU posiada port PCIe dla karty graficznej i zazwyczaj kabel Thunderbolt lub USB-C do połączenia z komputerem.
Korzystanie ze stacji dokującej jest tak proste, jak zainstalowanie karty, zainstalowanie sterowników, ponowne uruchomienie komputera i zainstalowanie niestandardowego oprogramowania. (Oczywiście, Twoje doświadczenie będzie się różnić w zależności od sprzętu).
Gdy już ją skonfigurujesz, komputer będzie kierował żądania graficzne do zewnętrznego układu GPU zamiast do domyślnego układu dostarczonego wraz z komputerem. Teoretycznie proces ten pozwoli uzyskać lepszą wydajność grafiki, gdyż laptopy nie dysponują zbyt dużą mocą przetwarzania grafiki. (Pamiętaj, że możesz użyć zewnętrznego procesora graficznego w komputerze stacjonarnym, ale są one znacznie bardziej powszechne w laptopach).
Użycie większej, bardziej wydajnej karty daje lepszą wydajność graficzną. Może nawet wystarczającą do grania w niektóre intensywne graficznie gry. Brzmi świetnie, prawda?
Wydajność zewnętrzna nie jest wystarczająca.
Niestety, korzystanie z zewnętrznego układu GPU nie zapewnia takiej samej wydajności, jak w przypadku, gdybyś miał ten sam układ GPU zamontowany wewnętrznie. Jak dużo zatem tracisz na wydajności? Szacuje się, że strata ta wynosi około 10 do 15 procent. Nie jest to dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę monstrualną wydajność najnowszych kart graficznych z wyższej półki, jakie można dziś kupić.
Warto jednak wiedzieć o tej stracie. Jeśli masz nadzieję grać w najnowsze tytuły na ultrawysokich ustawieniach, zewnętrzny układ GPU do laptopa może nie spełnić Twoich oczekiwań. Nie oznacza to, że zewnętrzny układ GPU nie poprawi wydajności graficznej Twojego laptopa; z pewnością tak się stanie. Ale zyski mogą nie być tak znaczące, jak Ci się wydaje.
Dlaczego nie? Głównie dlatego, że laptopy po prostu nie są przystosowane do obsługi tak dużej mocy. A jeśli są, istnieje duże prawdopodobieństwo, że laptop ma już zintegrowany układ GPU, co eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznego układu GPU. Co więcej, podczas gdy port PCIe może przesyłać bardzo szybko duże ilości danych, nawet najnowsze porty Thunderbolt i USB-C nie są w stanie dorównać tej szybkości.
Podstawowy laptop, którego używasz do konfiguracji eGPU, ma tu duże znaczenie. Jeśli używasz starego laptopa i masz nadzieję, że podłączenie eGPU RTX 3070 w magiczny sposób sprawi, że gry staną się niesamowite, to się mylisz. Jeśli jednak masz nowoczesny laptop z przyzwoitym procesorem (powiedzmy, z ostatnich trzech lat), istnieje duża szansa, że eGPU zapewni lepsze wrażenia w grach.
Zewnętrzne stacje dokujące dla kart graficznych są drogie.
Choć zewnętrzna stacja dokująca dla GPU to w zasadzie tylko mały kawałek płyty głównej z portem PCIe i przewodem połączeniowym, możesz wydać zaskakująco dużo. Możesz liczyć się ze sporym kosztem. I to na dodatek do i tak już drogiego procesora graficznego, który ma się znaleźć w stacji dokującej. (Nie zapominaj o istniejącym koszcie laptopa, oczywiście).
Niektóre stacje dokujące są również kompatybilne tylko z określonymi markami laptopów, co oznacza, że nie będzie można ich przenieść, jeśli dostaniesz nowy. To kolejny koszt, który należy rozważyć. Z drugiej strony wiele laptopów, które nie są oficjalnie certyfikowane do współpracy z konkretną stacją dokującą z zewnętrzną kartą graficzną, będzie działać bez zarzutu. Być może trzeba będzie trochę pomajstrować, aby je uruchomić.
Jeśli chodzi o cenę, będziesz musiał poszukać najlepszego eGPU dla swoich potrzeb.
Istotne są poszukiwania układów eGPU.
Zewnętrzne stacje dokujące dla procesorów graficznych mają szeroką gamę kompatybilności i funkcji. Na przykład:
- OWC Mercury Helios 3 przyjmie tylko karty o ograniczonej długości.
- Akitio Node przyjmuje karty o długości do połowy wysokości.
- Wzmacniacz graficzny Alienware nie ma portów USB ani Thunderbolt; zamiast nich wykorzystuje własne złącze.
- HP Accelerator Omen ma port SATA, do którego można podłączyć dodatkowy dysk HDD lub SSD.
Ponadto, każdy z wymienionych zewnętrznych procesorów graficznych ma określone wymagania dotyczące kompatybilności, które możesz, ale nie musisz brać pod uwagę. Jak wspomniano wcześniej, Alienware Graphics Amplifier ma własne złącze i będzie działać tylko z laptopami Alienware. Stacja dokująca dla zewnętrznych GPU Razer Core działa tylko z Thunderbolt 3. Stacja ASUS ROG XG Station 2 nie jest jednoznacznie określona, z jakimi produktami spoza firmy ASUS będzie współpracować.
Jeśli dodamy do tego perspektywę najnowszych procesorów graficznych Nvidia RTX z serii 30 i AMD Radeon RX 60 (wszystkie są potężne), trzeba będzie wykonać kilka poważnych analiz przed podjęciem decyzji o zakupie.
Krótko mówiąc, jeśli chcesz mieć zewnętrzny GPU, musisz spędzić trochę czasu na poszukiwaniach, aby upewnić się, że to zadziała. Na szczęście, istnieje ogromna liczba osób zainteresowanych zewnętrznymi układami GPU, które przetestowały już wiele kombinacji.
Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, zajrzyj na strony testowe eGPU. Jest to aktywne forum z wieloma osobami, które mogą być w stanie pomóc. Możesz przeszukać obszerną bazę danych dla użytkowników i kombinacji sprzętowych, aby dowiedzieć się, która zewnętrzna karta graficzna będzie najlepiej współpracować z Twoim laptopem (lub komputerem stacjonarnym).
Czy dzięki eGPU uzyskasz lepszą wydajność grafiki?
Pomimo wad, zewnętrzne karty graficzne działają. Uzyskasz lepszą wydajność grafiki w swoim laptopie i będziesz mógł dzięki nim grać w gry lub uruchamiać aplikacje, które wcześniej nie działały. (Które modernizacje najbardziej poprawiają ogólną wydajność komputera?) Mnóstwo benchmarków pokazuje, że zewnętrzne karty graficzne zapewniają ogromny wzrost mocy graficznej, ale nie zawsze jest to oczywiste w przypadku nowszych kombinacji CPU/GPU.
Trudno jest dokładnie określić, jak duży przyrost mocy zapewni karta. Jeśli jednak Twój laptop nie może uruchomić konkretnej gry, a bardzo chcesz, aby to zrobił, zewnętrzna karta graficzna jest realnym rozwiązaniem. Zewnętrzna karta graficzna do laptopa może naprawdę zrobić różnicę!
Aha, i jedno słowo ostrzeżenia dla posiadaczy komputerów M1 Mac. Firma Apple usunęła funkcję eGPU z najnowszego sprzętu, więc nie myślcie, że dzięki eGPU zwiększycie wydajność swojego Maca M1. To nie zadziała!
Zewnętrzne układy graficzne stają się coraz lepsze.
Problem przepustowości Thunderbolt/USB-C nie zniknie w magiczny sposób. Sprzęt i oprogramowanie zewnętrznych układów GPU będą nadal udoskonalane i jest więcej niż prawdopodobne, że zewnętrzne układy GPU będą się rozwijać.
Wiele osób jest zainteresowanych zewnętrznymi układami GPU. Dodatkowo, producenci sprzętu chcą, by ich układy graficzne znalazły się w rękach większej liczby osób. W związku z tym istnieje wiele bodźców zachęcających ich do ciągłego ulepszania tej technologii.
Jakie są najlepsze zewnętrzne stacje dokujące dla kart graficznych?
Na koniec, w zależności od Twojego budżetu i wymagań, dostępnych jest kilka doskonałych opcji zewnętrznych kart graficznych. Oto dwa doki eGPU, które warto rozważyć.
Najlepsza połączona stacja dokująca eGPU Nvidia & AMD: Razer Core X
Razer Core X jest najwyżej ocenianą stacją dokującą dla zewnętrznych GPU w serwisach internetowych i wyraźnie widać dlaczego. Zapewnia ona wystarczająco dużo miejsca dla najnowszych procesorów graficznych Nvidii i AMD, z których wszystkie wymagają trzech ścieżek PCIe. Zapewnienie wystarczającej ilości miejsca dla tych potężnych GPU to jedno, ale dostarczenie wystarczającej mocy to drugie. Dlatego Razer Core X posiada oddzielny zasilacz 650W, wraz z obsługą Thunderbolt 3, aby zmaksymalizować wydajność.
Powinieneś także zauważyć, że w typowym stylu Razer, jest także model Razer Core X Chroma, który posiada 700W PSU, dodatkowe porty USB, port Gigabit Ethernet i oczywiście RGB.
Jakie są najlepsze zewnętrzne stacje dokujące dla kart graficznych?
Na koniec, w zależności od Twojego budżetu i wymagań, dostępnych jest kilka doskonałych opcji zewnętrznych kart graficznych. Oto dwa doki eGPU, które warto rozważyć.
Najlepsza połączona stacja dokująca eGPU Nvidia & AMD: Razer Core X
Razer Core X jest najwyżej ocenianą stacją dokującą dla zewnętrznych GPU w serwisach internetowych, i wyraźnie widać dlaczego. Zapewnia ona wystarczająco dużo miejsca dla najnowszych procesorów graficznych Nvidii i AMD, z których wszystkie wymagają trzech ścieżek PCIe. Zapewnienie wystarczającej ilości miejsca dla tych potężnych GPU to jedno, ale dostarczenie wystarczającej mocy to drugie. Dlatego Razer Core X posiada oddzielny zasilacz 650W, wraz z obsługą Thunderbolt 3, aby zmaksymalizować wydajność.
Powinieneś także zauważyć, że w typowym stylu Razer, jest także model Razer Core X Chroma, który posiada 700W PSU, dodatkowe porty USB, port Gigabit Ethernet i oczywiście RGB.
Stacja dokująca eGPU Nvidia & AMD — zdobywca drugiego miejsca: Akitio Node Titan
Akitio Node Titan bazuje na sukcesie Akito Node Pro i posiada wiele zalet. Pierwszą z nich jest dodatkowy zasilacz 650W dla zewnętrznego GPU. W momentach, gdy potrzebujesz maksymalnej mocy z zewnętrznego GPU, możesz go podłączyć, aby uzyskać optymalną wydajność graficzną. Node Titan obsługuje procesory graficzne o szerokości do 2,5 slotu, co oznacza, że nie zmieścisz tu kart z serii RTX 30 czy AMD Radeon 60, ale większość GPU sprzed najnowszej generacji powinna działać bez problemu. W razie wątpliwości sprawdź listę kompatybilności Akitio.
Co więcej, choć jest to doskonały wybór dla rozwiązania z zewnętrznym GPU AMD, w przyszłości możesz łatwo zamienić swoje GPU AMD na kartę Nvidii.
Zewnętrzna stacja dokująca Akitio Node Titan wyposażona jest w jeden zintegrowany port Thunderbolt 3.
Czy zewnętrzna karta graficzna jest tego warta?
Wszystkie te informacje powinny dać Ci dobre wyobrażenie o tym, co zyskujesz, jeśli chcesz zainwestować w zewnętrzną jednostkę GPU. Tak naprawdę jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład, nakłady na najwyższej klasy zewnętrzną stację dokującą GPU, cena karty graficznej w stacji dokującej eGPU oraz to, czy Twój laptop jest przeznaczony do uruchamiania wysokowydajnych gier, czy nie, to wszystko ważne czynniki. Zewnętrzna karta graficzna dla laptopa może tchnąć życie w starszy sprzęt, ale pamiętaj, że nadal będziesz napotykać ograniczenia ze strony procesora laptopa, więc nie przesadzaj z prędkością, oczekując niesamowitego wzrostu wydajności!
Tak więc, jak w przypadku większości rzeczy w życiu, wszystko sprowadza się do jednej rzeczy: budżetu. Jeśli Twój budżet pozwala na konfigurację laptopa z eGPU, idź na całość!